URE: Ruszył proces likwidacji punktów przesyłu gazu ze Wschodu

Urząd Regulacji Energetyki rozpoczął konsultacje ws. usunięcia z listy tzw. punktów właściwych gazowych połączeń na granicy z Białorusią, w tym dla gazociągu jamalskiego. Odpowiednie wnioski złożył Gaz-System. URE wskazuje na brak zainteresowania importem gazu ze Wschodu.

Konieczność zmian związana z wojną

Jak poinformował we wtorek URE, regulator rozpoczął konsultacje propozycji zmian na listach tzw. punktów właściwych, w których operator przesyłowy gazu, czyli Gaz-System, świadczy usługi przesyłowe. Chodzi o usunięcie punktów Wysokoje i Tietierowka na granicy z Białorusią z listy właściwych Krajowego Systemu Przesyłowego, oraz punktu Kondratki z listy punktów właściwych Systemu Gazociągów Tranzytowych (SGT), czyli punktu wejścia ze wschodu do polskiego odcinka gazociągu jamalskiego.

Konieczność wprowadzenia zmian na liście punktów właściwych systemu przesyłowego związana jest z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz nałożeniem sankcji na Białoruś i Federację Rosyjską - podkreślił URE.

Reklama

Jak zaznaczył Urząd, wyniki aukcji rocznych w horyzoncie wieloletnim we wskazanych do usunięcia punktach wskazują, że nie ma zainteresowania rynku dostawami gazu z tego kierunku. Jak poinformował Gaz-System, 15 lutego 2023 r. złożył u regulatora wnioski o usunięcie z list punktów właściwych punktów Tietierowka, Wysokoje i Kondratki. Operator podkreślił, że od 1 stycznia 2023 r. i tak nie oferuje zdolności technicznych przesyłu na tych punktach.

Według URE, za brakiem wykorzystania tych punktów do przesyłu gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej w perspektywie długoterminowej przemawiają także plany uniezależnienia UE od rosyjskich paliw kopalnych ogłoszone przez Komisję Europejską w planie REPowerEU, w maju 2022 r. Plan ten zakłada podjęcie szeregu działań, które do 2030 r. mają istotnie ograniczyć zależność państw członkowskich UE od gazu z Rosji.

Nowe możliwości dostaw z alternatywnych kierunków

Regulator wskazał również, że zwiększenie możliwości dostaw gazu do Polski z nowych kierunków, poprzez wybudowanie połączeń międzysystemowych z Danią, Słowacją oraz Litwą, jak również rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu, zapewniły techniczne możliwości zabezpieczenia dostaw gazu do Polski, bez konieczności kontynuowania dostaw z kierunku wschodniego przez Białoruś.

Zgodnie z regulacjami europejskimi, każdy operator systemu przesyłowego gazu podaje do wiadomości publicznej - w odniesieniu do świadczonych przez siebie usług - informacje o technicznej, zakontraktowanej i dostępnej zdolności dla wszystkich właściwych punktów, w tym dla punktów wejścia i wyjścia.

Punkty te zatwierdzane są przez krajowych regulatorów po konsultacji z użytkownikami sieci.

Dlatego też Prezes URE zwrócił się do zainteresowanych użytkowników systemu przesyłowego z prośbą o zapoznanie się z dokumentami zawierającymi zaktualizowaną listę punktów oraz zgłaszanie uwag i propozycji.

GAZ ZIEMNY

2,10 0,06 3,00% akt.: 18.07.2024, 21:46
  • Max 2,13
  • Min 2,02
  • Stopa zwrotu - 1T -11,21%
  • Stopa zwrotu - 1M -26,16%
  • Stopa zwrotu - 3M 19,77%
  • Stopa zwrotu - 6M -28,22%
  • Stopa zwrotu - 1R -18,90%
  • Stopa zwrotu - 2R -71,07%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »