USA rezygnują z rosyjskiej ropy, zwiększą wydobycie

USA nałożyły embargo na rosyjską ropę i gaz. - Nie wolno już dostarczać gazu i ropy do portów amerykańskich - ogłosił prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Zapowiedział wzrost produkcji węglowodorów w USA w przyszłym roku. Dodał, że przeciwstawienie się reżimowi Władimira Putina będzie odczuwalne dla konsumentów, w tym również amerykańskich, ale - jak ocenił - podejmowanie takich zdecydowanych kroków jest niezbędne.

- Uważamy, że to będzie duże uderzenie w Putina i jego reżim. Chcemy wyrazić też w ten sposób wsparcie dla Ukrainy - powiedział podczas konferencji prasowej. Dodał, że nie wszyscy sojusznicy USA mogą podjąć taki krok, bo nie mają tak dużej własnej produkcji. Zapowiedział jednocześnie, że Stany Zjednoczone będą współpracować z Europą nad zmniejszeniem jej zależności od rosyjskiego gazu i ropy.

- Trzeba zatrzymać Putina i jego machinę wojenną. Musimy zadać mu ból. Obrona wolności będzie  niestety kosztować i nas, także tu w USA - mówił. Dodał, że trzeba się liczyć ze wzrostem cen na stacjach, ze wzrostem cen energii.

Reklama

Zaznaczył przy tym, że nie będzie tolerowane gonienie za zyskami firm paliwowych. - Rozumiemy że wojna Putina sprawia, że ceny rosną, ale nie ma akceptacji na niepotrzebne podnoszenie cen i wykorzystywanie obecnej sytuacji kosztem konsumentów - powiedział. - Wszyscy ponosimy koszty, to nie jest czas na robienie zysków. Nie będziemy takich zachowań tolerować - przestrzegł.

USA zwiększą wydobycie

Potwierdził, że USA uwolnią 30 mln baryłek ropy, by poprawić sytuację na rynku energii. Zapewnił jednocześnie, że będzie rosła lokalna produkcja węglowodorów. Wydobycie ropy ma zwiększyć się w przyszłym roku. - Nieprawdą jest, że moja administracja hamuje naszą produkcję. (...) Aż 90 proc. lądowej produkcji ropy odbywa się pod skrzydłami rządu, na ziemiach federalnych. Wydaliśmy 9 tys. pozwoleń i licencji firmom na terenie USA, uprawniających je do robienia odwiertów na lądzie. One są zatwierdzone, w tej chwili firmy nie wykorzystują tych 9 tys. licencji - mówił.

Podkreślał też konieczność rozwoju odnawialnych źródeł energii, co ma być jednym z kluczowych kroków w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego, prowadząc jednocześnie do spadku rachunków za energię. - Ameryka stanie się liderem w produkcji zielonej energii. To jest cel, do którego powinniśmy dążyć - powiedział.

Powtórzył, jak bolesne dla Rosji są wprowadzane przez Zachód sankcje. Efekt jest już widoczny choćby w przecenie rosyjskiego rubla. Przypomniał, że największe rosyjskie banki zostały odcięte od systemów bankowych na świecie, ograniczono Rosji dostęp do technologii, wiele firm wycofało się z operacji w Rosji, Zachód przejmuje też majątki rosyjskich oligarchów.

"Teraz pisze się historia"

Zadeklarował, że USA wezmą na siebie również koszty zadbania o uchodźców, by odciążyć Europę. Podtrzymał wspieranie Ukrainy poprzez dostawy broni i pomoc humanitarną.

- Już dwa miliony Ukraińców uciekło przed wojną z ojczyzny. Jeśli dziś pozwolimy Putinowi zniszczyć pokój na świecie,  jutro będziemy tego żałować. Wzywam Kongres, by przyjął 12 mld dol. pomocy dla Ukrainy, o co prosiłem wcześniej - mówił.

- Ukraina stoi na straży wolności demokracji, poświęcając życie swoich obywateli. Będziemy stać obok nich, przeciw tyranii, brutalnej przemocy. Teraz pisze się historia. Putin opuści Ukrainę słabszy, a reszta urośnie w siłę - zakończył wystąpienie.

Ropa Brent natychmiast

73,21 0,04 0,05% akt.: 26.12.2024, 17:24
  • Max 73,74
  • Min 73,08
  • Stopa zwrotu - 1T -0,15%
  • Stopa zwrotu - 1M -2,49%
  • Stopa zwrotu - 3M -1,69%
  • Stopa zwrotu - 6M -14,08%
  • Stopa zwrotu - 1R -7,53%
  • Stopa zwrotu - 2R -13,39%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Rosyjska ropa to 3 proc. importu USA

Stany Zjednoczone zużywają znacznie więcej ropy niż amerykańskie firmy wydobywają w kraju, co wymaga importu niektórych surowców. Są jednak mniej uzależnione od rosyjskiego surowca niż Europa. W 2021 r. importowały z Rosji średnio 209 tys. baryłek dziennie ropy naftowej i 500 tys. baryłek dziennie innych produktów naftowych. W sumie import rosyjskiej ropy i produktów naftowych stanowił około 8 proc. importu tych produktów do USA.

Import ropy rosyjskiej stanowił 3 proc. całego importu ropy naftowej do USA. W tym samym czasie import do Stanów Zjednoczonych ropy z Kanady stanowił 61 proc., z Meksyku 10 proc., a z Arabii Saudyjskiej 6 proc.

Import rosyjskiej ropy naftowej wzrósł od 2019 roku, kiedy to USA nałożyły sankcje na przemysł naftowy Wenezueli. Amerykańskie rafinerie również tymczasowo zwiększyły rosyjski import w zeszłym roku po tym, jak huragan Ida zakłócił produkcję ropy w Zatoce Meksykańskiej.

W przypadku Unii Europejskiej sprawa jest bardziej skomplikowana. Rosyjska ropa miała w 2019 roku  27-proc. udział w całkowitym imporcie. Europa kupuje dziennie około 4 mln baryłek rosyjskiej ropy i produktów rafineryjnych.

Monika Borkowska

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »