Reklama

Ustabilizowany wzrost produkcji, wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń w II poł.'10

Departament Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki przewiduje stabilizację tempa wzrostu produkcji sprzedanej w przemyśle w kolejnych kwartałach 2010 roku ze względu na wzrastającą bazę. Tendencja zwyżkowa zostanie natomiast zanotowana, jeśli chodzi o wskaźnik zatrudnienia w przemyśle oraz wskaźnik wynagrodzeń, na co wpływ ma polepszająca się sytuacja na rynku pracy.

Produkcja

- Wzrastająca baza z I półrocza 2010 roku spowoduje ustabilizowanie się tempa wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu w następnych kwartałach bieżącego roku - przewiduje w raporcie Departament Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

Rynek pracy

MG po negatywnych informacjach, dotyczących tendencji spadkowej w zatrudnieniu, napływających od IV kwartału 2009 roku, oraz wyhamowaniu tego sentymentu w II kwartale 2010 roku, oczekuje umiarkowanego wzrostu wskaźnika zatrudnienia w przemyśle, poczynając od III kwartału 2010 roku.

- Wzrastające tempo zatrudnienia będzie postępowało z malejącym tempem wzrostu wydajności pracy. W konsekwencji, w kolejnych kwartałach 2010 roku należy spodziewać się przyhamowania tempa wzrostu produkcji - twierdzą analitycy Ministerstwa Gospodarki.

Reklama

- Prognozowane ożywienie na rynku pracy, przejawiające się wzrostem zatrudnienia oraz spadkiem bezrobocia, wpłynie pozytywnie na wynagrodzenia. Należy spodziewać się, że w skali roku, wzrost wynagrodzeń nominalnych ukształtuje się na poziomie ok. 5 proc., a średnioroczna inflacja osiągnie wysokość 2,5 pkt. proc. W konsekwencji, wzrost wynagrodzeń realnych wyniesie ok. 2,5 proc. - dodają.

Zdaniem analityków resortu gospodarki, kolejne kwartały 2010 roku utrzymają dodatnią różnicę pomiędzy tempem wzrostu wydajności pracy a tempem wzrostu wynagrodzeń realnych.

- Wskaźnik ten będzie jednak się obniżał, na co wpływ będą miały prognozowany spadek tempa wzrostu wydajności pracy oraz rosnące tempo wzrostu wynagrodzeń realnych. Sytuacja ta wpłynie negatywnie na tempo spadku kosztów pracy - oceniają eksperci MG.

Dowiedz się więcej na temat: wzrosty | ministerstwa | wskaźnik | wzrost wynagrodzeń | zarobki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »