Ustawa o gwarancjach dla NABE wraca do Sejmu. Będzie dodatkowe posiedzenie?

W czwartek Senat odrzucił ustawę o gwarancjach finansowych dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Tym samym będzie musiał ponownie pochylić się nad nią Sejm. Jeżeli obozowi rządzącemu zależy na uchwaleniu ustawy jeszcze przed październikowi wyborami, trzeba będzie zorganizować dodatkowe posiedzenie izby niższej parlamentu.

Za odrzuceniem ustawy o gwarancjach finansowych dla zobowiązań Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) głosowało 50 senatorów, przeciw było 38, a jeden wstrzymał się od głosu.

Uchwała Senatu trafi teraz do Sejmu, ale obecnie nie wiadomo, czy zwołane zostanie dodatkowe posiedzenie izby niższej przed zakończeniem kadencji paramentu. W czwartek terminarz posiedzeń Sejmu nie przewidywał go.

Wejście w życie ustawy ma umożliwić utworzenie NABE. Wydzielenie aktywów węglowych i przeniesienie ich do NABE ma pozwolić grupom energetycznym skupić się na rozwoju energetyki nisko- i zeroemisyjnej oraz na rozwoju sieci dystrybucyjnych co ma przyczynić się do przyspieszenia tempa transformacji energetycznej.

Reklama

Odrzucona przez Senat ustawa zakłada objęcie gwarancjami trzech grup instrumentów finansowych: 

  • kredytu odnawialnego (przeznaczonego na finansowanie bieżącej działalności, w tym zakupu uprawnień do emisji CO2), z odnawialnym limitem (tzw. Revolving Credit Facility), na poziomie 15 mld zł;
  • długoterminowych pożyczek od grup energetycznych, w kwocie szacowanej na 9,9 mld zł; 
  • Platformy Treasury (zabezpieczenia terminowych transakcji zakupu określonych instrumentów finansowych - uprawnień do emisji CO2 - EUA, oraz instrumentów zabezpieczających ryzyko walutowe), z maksymalnym limitem finansowania 44 mld zł. 

W projekcie założono objęcie gwarancjami zobowiązań od początku czwartego kwartału 2023 roku. 

Termin ochrony gwarancyjnej będzie wynosił osiem lat od dnia utworzenia NABE. Gwarancjami Skarbu Państwa ma zostać objęte 70 proc. wymienionych zobowiązań finansowych. Z tytułu prowizji za udzielenie gwarancji do budżetu państwa ma wpłynąć ok. 7,6 mld zł w ciągu 10 lat. 

Powołanie NABE się przedłuża, akcje spółek nurkują

W reakcji na słowa wiceministra aktywów państwowych Marka Wesołego, który sugerował podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, że ustawa o NABE może nie zostać uchwalona przed wyborami, notowania energetycznych spółek, których część aktywów węglowych miałaby zostać odkupiona przez państwo, spadają na warszawskim parkiecie. Mowa tu m.in. o cenach akcji PGE, które na środowym zamknięciu zniżkowały o 4,49 proc. czy Taurona, którego akcje staniały o 6,32 proc. 

W czwartek akcje obu spółek nadal były w trendzie zniżkowym - walory PGE ok. godz. 14:30 taniały o 1,78 proc. względem otwarcia sesji, natomiast Taurona o -0,68 proc.

Jednak na tym nie kończą się problemy projektu. Jak zdradził w rozmowach z mediami wiceminister Wesoły, obóz władzy rozważa możliwość zwołania nadzwyczajnego posiedzenia, jednak takie rozwiązanie nie jest na razie pewne. Z jego ust padły także zapewnienia, że w razie ponownej wygranej PiS w wyborach ustawa o NABE zostanie przegłosowana jako jedna z pierwszych. 

Czym jest NABE? Państwo chce przejąć aktywa węglowe

Do NABE trafić mają wytwórcze aktywa węglowe kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych. Utworzenie NABE ma się odbyć w dwóch etapach. W pierwszym Skarb Państwa nabędzie od spółek: PGE, Taurona, Enei i Energi ich spółki zależne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych elektrowniach węglowych, tj. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Tauron Wytwarzanie, Enea Wytwarzanie, Enea Elektrownia Połaniec oraz Energa Elektrownie Ostrołęka. 

Następnie spółki zostaną skonsolidowane w ramach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK). Nastąpi to poprzez wniesienie przez Skarb Państwa akcji lub udziałów tych spółek na podwyższenie kapitału zakładowego. PGE GiEK będzie następnie funkcjonować jako NABE. 

Spółki PGE, Tauron, Enea i Energa podpisały dokumenty zawierające podsumowanie warunków transakcji nabycia przez Skarb Państwa aktywów węglowych posiadanych przez te podmioty celem utworzenia NABE. Wcześniej spółki te poinformowały, że mają zgody korporacyjne dotyczące tej transakcji.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: NABE | energetyka | Senat | Sejm RP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »