Uwaga: Dynamika PKB spada

Dzisiejsze dane potwierdzają wcześniejsze szacunki wskazujące na to, że gospodarka Polski rozwija się wciąż dynamicznie. Poprawiają się perspektywy wzrostu zarówno w strefie euro, jak i w całej UE - ocenił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, w IV kwartale 2014 roku PKB wzrósł o 3 procent, mniej niż w III kwartale. Wtedy było to 3,3 procent licząc rok do roku. W całym 2014 roku gospodarka wzrosła o 3,3 procent - wynika ze wstępnych informacji GUS.

Zgodnie ze wstępnymi danymi GUS Produkt Krajowy Brutto (PKB) w IV kw. 2014 r. był wyższy o 3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r.

- Dzisiejsze dane potwierdzają wcześniejsze szacunki wskazujące na to, że gospodarka Polski rozwija się wciąż dynamicznie. Poprawiają się perspektywy wzrostu zarówno w strefie euro, jak i w całej UE - ocenił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Reklama

Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym PKB w IV kw. był o 0,6 proc. wyższy niż w III kw. oraz o 3,1 proc. wyższy niż w 2014 r. Oznacza to, że polska gospodarka znajdowała się wśród najszybciej rozwijających się gospodarek UE, wyższą dynamikę odnotowały jedynie Węgry (spośród krajów, dla których dostępne są dane Eurostat).

Korzystne prognozy dla wzrostu gospodarczego w bieżącym roku pozwala podtrzymywać poprawa sytuacji na rynku pracy, umiarkowana deflacja wspierająca realny wzrost konsumpcji oraz oczekiwane uruchomienie wydatków związanych z funduszami europejskimi nowej perspektywy finansowej.

Szczególną rolę powinna odegrać polityka pieniężna ECB, której skuteczność wpłynie znacząco na zewnętrzne uwarunkowania naszej gospodarki. Liczymy na trwałą, choć nie gwałtowną poprawę uwarunkowań zewnętrznych, co przy korzystnych trendach wewnętrznych powinno pozwolić na utrzymanie tempa wzrostu na poziomie przekraczającym 3 proc. także w przyszłym roku. Wzrost powinien zostać zrównoważony, oparty zarówno na dynamice popytu wewnętrznego, jak i eksportu.

Dzisiejsze wstępne szacunki PKB były zgodne ze wcześniejszymi oczekiwaniami analityków Ministerstwa Gospodarki.

Obecnie nie ma podstaw, by zmieniać szacunek roczny PKB

Obecnie nie ma wystarczających podstaw, by zmieniać szacunek roczny za 2014 r. - poinformowała w piątek wiceprezes GUS Halina Dmochowska. Nie wykluczyła jednak możliwości korekty szacunku wyniku za 2014 r. o 0,1 pkt. proc. Pełne dane o PKB w IV kwartale GUS poda 27 lutego o godz. 10.00.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Janusz | dynamika PKB | Janusz Piechociński
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »