VAT: Starcie kawalerii z czołgami
Szanse Polski w sporze o VAT są takie same jak w starciu kawalerii z czołgami. Byłoby jednak dobrze, gdyby Polska wytrwała na swoich pozycjach - uważa "Financial Times". Dziennik zwraca uwagę, że europejskie przepisy o VAT są dziurawe jak ser szwajcarski.
Polska prowadzi Unię Europejską do "użytecznego kryzysu" - twierdzi "Financial Times", komentując ostatnie wydarzenia związane z VAT w Unii.
W artykule pod znamiennym tytułem "Europejski reżim VAT jest jak ser szwajcarski" dziennik podkreśla, że system podatkowy w UE jest pełen luk i pisze, że częścią ceny za porozumienie w sprawie VAT jest "wzajemne zaakceptowanie luk prawnych" w systemach podatkowych poszczególnych krajów.
"Zaczęło się to, kiedy starsze kraje Unii, wchodząc do wspólnoty, uzyskały ulgi podatkowe na niektóre towary np. ubrania dla dzieci, książki, gazety w Wielkiej Brytanii" - pisze "FT". - "Potem, w 1999 r., krajom pozwolono obniżyć VAT na niektóre usługi, takie jak naprawy domowe, fryzjerstwo, mycie okien - by stworzyć miejsca pracy i poprawić gospodarki" - czytamy w dzienniku.
Jak pisze FT, koniec tego "eksperymentu" zapowiedziano w grudniu zeszłego roku. Ale Austria, która przewodniczy UE, proponuje wydłużenie redukcji podatkowych do 2010 r. i objęcie nimi nowych krajów. Gazeta przypomina, że na takie rozwiązanie nie zgadza się Polska, która uznała, że nie może podpisać się pod porozumieniem niespełniającym jej postulatów wydłużenia obecnego okresu, kiedy możliwe jest stosowanie obniżonej stawki VAT na niektóre towary i usługi, w tym nowe mieszkania.
"Szanse Warszawy na utrzymanie sprzeciwu wobec porozumienia zaakceptowanego przez pozostałe 24 państwa członkowskie UE jest jak starcie kawalerii z czołgami. Ale być może nie byłoby źle, gdyby Polska obstawała przy swoim - nie ze względu na meritum polskich postulatów, lecz dlatego, że polski sprzeciw uchroniłby wiele innych krajów UE przed powiększaniem luk w ich systemach podatkowych" - pisze gazeta.
"Najpewniejszą metodą zaprzestania tych targów jest usunięcie wszystkich luk w systemie podatku VAT". "Luki te wykazały swą bezużyteczność z punktu widzenia tworzenia nowych miejsc pracy; zredukowany VAT na niektóre towary pomógł firmom produkującym ubranka dziecięce, a nie rodzicom" - zaznacza dziennik.