Via Carpatia połączy Polskę z Grecją
Budowa korytarza transportowego Via Carpatia będzie korzystna dla rozwoju Polski Wschodniej - przekonywał w Parlamencie Europejskim marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Spotkał się z europosłami, by zabiegać o wsparcie dla szybszej realizacji tego projektu.
Via Carpatia ma przebiegać z Kłajpedy na Litwie przez Polskę, Słowację, Węgry do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Długość odcinka na terenie naszego kraju to niecałe 690 kilometrów, a jego koszt szacuje się na poziomie 35 miliardów złotych. Droga S19 przebiega przez teren trzech województw podlaskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego.
Marszałek województwa podkarpackiego zwracał uwagę w Parlamencie Europejskim na znaczenie realizacji projektu dla regionów wschodnich.
- S19, Via Carpatia może służyć Podkarpaciu i służy, ale efekt jest szerszy, jest ponadregionalny, bo przebiega przez województwa Polski Wschodniej, najsłabiej rozwinięte - mówił Władysław Ortyl.
Podobnego zdania jest europoseł Tomasz Poręba, wiceszef komisji do spraw transportu.
- Właściwie nie ma argumentów żeby ta droga nie powstała, nie ma żadnej ekspresowej drogi we Wschodniej Europie jestem pewny, ze gdyby powstała przyspieszyłaby ona rozwój gospodarczy i społeczny tej części Europy - powiedział Tomasz Poręba. Zdaniem europosła ważne jest to, aby polski rząd uwzględnił realizację projektu Via Carpatia w planach rozwoju sieci transportowej w naszym kraju.