W 10 lat Polacy zarobili w UE 885 miliardów złotych

W ciągu 10 lat naszej obecności w strukturach Unii Europejskiej, Polacy zarobili w sumie ponad 885 mld złotych (w latach 2004-2014). Na wyjazd do pracy za granicą zazwyczaj decydują się mężczyźni, a kraje, które wybierane są najczęściej to: Wielka Brytania, Niemcy i Holandia. To wyniki najnowszego raportu na temat emigracji Polaków, przeprowadzonego przez firmę Euro-Tax.pl.

1 maja 2014 roku mija dokładnie 10 lat od kiedy Polska jest w Unii Europejskiej. Jesteśmy zwykle opisywani jako kraj emigrantów, tzn. taki, w którym skala wyjazdów za granicę jest większa niż przyjazdów cudzoziemców. Na przestrzeni lat zmieniła się jednak skala tego zjawiska. Największy wpływ na to ma wzrost mobilności Polaków w ostatnich latach.

Ile Polacy zarobili w UE?

W latach 2004 - 2014, czyli w ciągu 10 lat naszej obecności w strukturach Unii Europejskiej, Polacy zarobili w sumie ponad 885 mld złotych. Zdecydowanie najwięcej zarobiliśmy w Wielkiej Brytanii, bo ponad 215 mld złotych (ponad 40 mld funtów). Drugim w kolejności krajem pod względem zarobków są Niemcy.

Od czasu wejścia Polski do UE, nasi rodacy otrzymali za naszą zachodnią granicą dochód w wysokości 203 mld złotych (49 mld euro). W Irlandii zarobiliśmy ponad 56 mld złotych, w Holandii 30,3 mld złotych, w Austrii ponad 13 mld, a w Belgii niecałe 13 mld złotych.

Tylko w sześciu krajach członkowskich Zjednoczonej Europy (Austria, Belgia, Holandia, Irlandia, Niemcy, Wielka Brytania), Polacy zarobili łącznie 537 mld złotych, podczas gdy w całej Europie ich dochody wyniosły ponad 885 mld złotych.

Zarobki w poszczególnych latach

Rok 2007 i 2008 to okres największych zarobków Polaków poza granicami kraju. W ciągu tych dwóch lat dochód naszych rodaków wynosił prawie 215 miliardów złotych. Jest to rezultat zdecydowanie największej liczby Polaków, który pracowali legalnie za granicą w tych właśnie latach.

Jak wyglądały średnie zarobki statystycznego Polaka w poszczególnych krajach? Z badań firmy wynika, że na przestrzeni 10 lat nasi rodacy w Wielkiej Brytanii średnio zarabiali 5688 zł miesięcznie, natomiast w Niemczech ponad 6200 zł. Na terenie Holandii obywatel Polski zarabiał średnio 5323 zł, podczas gdy w Austrii i Irlandii - ponad 6500 zł. Średnio w Europie polscy emigranci na przestrzeni dekady zarabiali około 5711 złotych miesięcznie. W roku 2004 statystycznie Polak zarabiał 4964 zł na osobę, podczas gdy w 2013 roku średni jego dochód wynosił 5919 zł.

Gdzie nas jest najwięcej?

Liczba Polaków przebywających legalnie w Europie w roku 2004 była relatywnie niewielka i wynosiła 750 tys. Ale już w latach 2007-2008 wzrosła do 1 860 tys. W roku 2013 w krajach europejskich (poza Polską) przebywało 1720 tys. Polaków. Boom migracyjny przypada więc na lata 2007-2008, a najlepiej obrazuje go Wielka Brytania, gdzie w tym czasie mieszkało prawie 700 tys. polskich obywateli (nieoficjalne źródła mówią o milionie Polaków w UK).

W pierwszym etapie swoje rynki pracy otworzyła Wielka Brytania i Irlandia. W przypadku tej pierwszej dynamika migracji jest najwyższa - w 2004 roku na Wyspach przebywało 150 tyś Polaków, a w 2013 było nas tam 637 tys. Drugim państwem, które przyjęło największą liczbę migrantów z Polski są Niemcy. W 2013 roku pracowało tam 500 tys. naszych rodaków. W tym samym roku w Irlandii przebywało 118 tys., a w Holandii 97 tys. Polaków.

Kto z nasz wyjeżdża czyli charakterystyka polskiego emigranta

Aktualne migracje Polaków stały się popularne wśród ludzi młodych a dodatkowo - z dobrym wykształceniem i lepszą znajomością języka obcego.

Według statystyk PAN, najwięcej osób wyjeżdża z województw: opolskiego - 10,7 proc., podlaskiego 9,2 proc. i podkarpackiego 8,4 proc. ( proc. odnosi się do liczby mieszkańców danego regionu).

Widoczny jest trend, który pokazuje, że na wyjazd do pracy za granicę decydują się w większości mężczyźni, których liczba stanowi ponad 72 proc. emigrantów.

Liczba emigrantów płci męskiej największa jest w Holandii ,na drugim miejscu są Niemcy, a dalej Wielka Brytania. Jeśli chodzi o kobiety - statystycznie najwięcej Polek znajduje zatrudnienie na terenie Holandii.

Metodologia badania

W powyższym raporcie korzystano z danych klientów pozyskanych przez firmę Euro-tax.pl w latach 2004-2013. Wzięto pod uwagę ponad 120 tys. spraw.

Podstawą wyceny zarobków Polaków w Europie były szacunki GUS dotyczące wielkości emigracji czasowej. Założono, że 70 proc. przebywających za granicą podejmuje tam pracę zarobkową.

. Kolejnym przyjętym założeniem był średni czas pobytu migranta w poszczególnych krajach. Dane te uśredniono w odniesieniu do każdego kraju.

W kalkulacji uwzględniono kraje, dla których Euro-Tax.pl przeprowadzał operacje odzyskiwania nadpłaconego podatku - łącznie sześć krajów (Holandia, Irlandia, Niemcy, Belgia, Austria oraz Wielka Brytania).

Autor raportu

Euro-tax.pl działa na rynku związanym z emigracją zarobkową Polaków. Spółka pozyskuje klientów, dla których przeprowadza zwrot nadpłaconego podatku za pracę za granicą, zwrot ubezpieczeń oraz zasiłków rodzinnych. Usługi kierowane są do Polaków legalnie zatrudnionych w Wielkiej Brytanii, Holandii, Irlandii, Niemczech, Norwegii lub USA w ciągu ostatnich pięciu lat lub pracujących obecnie poza Polską. Według szacunków analityków łączna wartość podatków nadpłaconych przez Polaków w ww. krajach na przestrzeni ostatnich 5 lat przekracza kwotę 5,3 mld zł.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »