Reklama

W 2021 r. doszło do 328 transakcji na rynku fuzji i przejęć w naszym kraju

W Polsce na rynku fuzji i przejęć doszło w 2021 roku do 328 transakcji, o 99 więcej niż rok wcześniej - poinformowały we wspólnym raporcie Navigator Capital i Fordata. Największą transakcją było przejęcie podmiotu działającego na rynku ubezpieczeń na życie, Aviva Poland, przez Allianz SE, za 11,7 mld zł.

"Rekordowa liczba przeprowadzonych fuzji i przejęć jest wynikiem utrzymującej się dobrej koniunktury na rynku M&A, obserwowanej zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Przez zdecydowaną większość roku doświadczaliśmy rosnącej inflacji, przy jednoczesnym utrzymywaniu stóp procentowych przez banki centralne na niskim poziomie. Zachęcało to spółki do dokonywania inwestycji, korzystając z niskich kosztów finansowania. Część podmiotów wykorzystała te okoliczności przeprowadzenia integracji poziomej lub pionowej, dążąc do optymalizacji rosnących kosztów" - powiedział Karol Szykowny, dyrektor M&A Navigator Capital.

Reklama

W 2021 roku o 99 wzrosła całkowita liczba transakcji fuzji i przejęć w 2021 roku w porównaniu do - również rekordowego - roku poprzedzającego.

"328 zanotowanych przejęć wobec 229 sprzed roku to wyjątkowo dobry rezultat, choć obfity wolumen transakcji nie był nieoczekiwany. Na ten wynik w dużej mierze wpłynęła niezwykle dynamiczna końcówka roku oraz dalsze wzmocnienie branży TMT" - powiedział Marcin Rajewicz, account manager w Fordata.

"Nie tylko z powodu pandemii, ale także zmieniających się upodobań klientów, którzy coraz chętniej wybierają zakupy online, rośnie zapotrzebowanie na platformy e-commerce, co ma przełożenie także na rynek fuzji i przejęć. W 2021 roku ponad 31 proc. wszystkich przejmowanych spółek z sektora TMT stanowiły rozwiązania do e-handlu, co stanowi wzrost o ponad 80 proc. w stosunku do roku 2020 (17 proc. e-commerce). Samych transakcji było z kolei niemal trzykrotnie więcej - wzrost z 9 w 2020 do 27 w 2021 roku" - dodał.

Z danych Navigator Capital i Fordaty wynika, że pod względem podziału sektorowego 26 proc. przejmowanych firm działa w branży media/IT/telecom, 11 proc. w FMCG, po 9 proc. to biotechnologia/zdrowie oraz przemysł.

Podobnie jak w poprzednich latach, wśród sprzedających dominowali inwestorzy prywatni, odpowiadając za ok. 3/5 zrealizowanych transakcji. Autorzy raportu wskazują, że istotny udział tej grupy w ogóle zrealizowanych procesów M&A nie może dziwić, bowiem wielu inwestorów zmaga się z problemem sukcesji, a obecne otoczenie rynkowe, ze względu na pojawiające się nowe warianty koronawirusa i obostrzenia uznać należy za turbulentne, co zachęca inwestorów do sprzedaży rozwijanej spółki zamiast funkcjonowania w warunkach podwyższonej niepewności.

Fundusze Private Equity oraz Venture Capital były sprzedającym w co dziesiątej transakcji przeprowadzonej na polskim rynku w minionym roku. Znacznie większą aktywność inwestorzy instytucjonalni wykazali jako kupujący, odpowiadając za 19 proc. zrealizowanych akwizycji

W samym czwartym kwartale 2021 roku doszło do 102 transakcji fuzji i przejęć, co jest historycznym wynikiem dla Polski. Jest to wzrost o 36 przejęć wobec trzeciego kwartału 2021 i o 41 rdr.

Udział sektora TMT - lidera wśród podmiotów przejmowanych - spadł w czwartym kwartale z 30 do 27 proc. rdr, jednak to wciąż o 8 transakcji więcej niż przed rokiem (20 przejęć w czwartym kwartale 2020) i o 7 niż przed kwartałem. Także pośród kupujących największą aktywnością w omawianym kwartale wykazały się spółki TMT, które dokonały 25 transakcji, czyli o 12 więcej niż przed rokiem. Natomiast o połowę - z 17 do 8 - spadła liczba przejęć dokonanych przez fundusze PE/VC w porównaniu z analogicznym kwartałem 2020 roku.

Wśród dużych transakcji w 2021 roku autorzy raportu - oprócz kupna Avivy Poland przez Allianz SE, wymieniają przejęcie Polkomtela Infrastruktura przez Cellnex Telecom od Cyfrowego Polsatu za 7,1 mld zł, kupno UPC Polska przez Play Communications za 7 mld zł czy kupno platformy e-commerce Mall Group i czeskiej spółki logistycznej WE/DO przez Allegro za 4 mld zł.

Kolejne duże zeszłoroczne transakcje to zakup producenta alkoholi CEDC International przez Maspex Wadowice Group za 3,89 mld zł, francuskiej platformy do dystrybucji paczek e-commerce Mondial Relay przez InPost za 2,5 mld zł, przejęcie największego polskiego dewelopera Robyg przez TAG Immpobilien od Goldman Sachs Asset Management za 2,5 mld zł, a także kupno biznesu kauczukowego koncernu Trinseo przez Synthos za 1,86 mld zł.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Wśród transakcji, których wartość nie została ujawniona, autorzy raportu wymieniają zakup marki Costa Express przez Coca-Cola HBC, przejęcie platformy e-commerce Dietly pl przez Żabkę czy przejęcie firmy Ambasador92, zajmującej się sprzedażą i dystrybucją produktów piekarniczych i cukierniczych, przez Orklę od inwestora prywatnego.Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »