W Anglii będzie nowa elektrownia atomowa. Rząd daje 700 mln funtów

Brytyjski rząd potwierdził we wtorek, że zainwestuje 700 mln funtów w budowę nowej elektrowni atomowej Sizewell C. Plan budowy elektrowni, która ma zaspokoić 7 proc. potrzeb energetycznych kraju, stanął pod znakiem zapytania w związku z oszczędnościami budżetowymi.

- Globalne ceny gazu są rekordowo wysokie, co jest spowodowane nielegalnym marszem Putina na Ukrainę. Potrzebujemy więcej czystej, niedrogiej energii wytwarzanej wewnątrz naszych granic - brytyjskiej energii dla brytyjskich domów. Dzisiejsze historyczne porozumienie zapewniające rządowe wsparcie dla rozwoju Sizewell C ma kluczowe znaczenie dla realizacji tego celu, przybliżając nas do większej niezależności energetycznej i oddalając ryzyko, jakie niesie ze sobą uzależnienie naszych dostaw od niestabilnych światowych rynków energii - oświadczył minister biznesu i energii Grant Shapps.

Reklama

Decyzja następców Johnsona

Zainwestowanie przez rząd 700 mln funtów w budowę elektrowni ogłosił na początku września, na kilka dni przed ustąpieniem z urzędu premiera, Boris Johnson, ale w praktyce decyzja, czy realizować projekt należała już do jego następców. Na początku listopada stacja BBC informowała, że w związku z koniecznością zrównoważenia wydatków publicznych wszystkie większe projekty infrastrukturalne, w tym Sizewell C, są poddawane przeglądowi.

Dwa reaktory na wschodzie Anglii

Elektrownia Sizewell C z dwoma reaktorami, która ma powstać w hrabstwie Suffolk na wschodnim wybrzeżu Anglii, jest kluczowym elementem ogłoszonej w kwietniu tego roku nowej strategii energetycznej. Jej celem jest maksymalne uniezależnienie się od importu - co po rosyjskiej napaści na Ukrainę stało się jeszcze istotniejsze - a zakłada ona, że do 2050 r. jedna czwarta używanej w kraju energii będzie pochodziła z elektrowni atomowych. Wymaga to budowy nowych reaktorów, które zastąpią te wycofywane z użytku, a takich jest większość, bo przez ostatnie 27 lat nie powstał ani jeden.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Kto sfinansuje?

Wciąż otwartą sprawą jest sfinansowanie tego projektu, którego koszty są szacowane przez jej wykonawcę, francuską firmę EDF na 20 mld funtów. Według planów, Sizewell C ma wytwarzać 3,2 gigawata energii, co zapewni dostawy do sześciu milionów gospodarstw domowych. Okres eksploatacji elektrowni ma wynosić 60 lat, a do użytku oddana zostanie najwcześniej na początku przyszłej dekady.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: energetyka atomowa | Wielka Brytania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »