W.Brytania: PKB skurczył się 0,2 proc. w IV kwartale 2011 r.

Brytyjska gospodarka skurczyła się o 0,2 proc. w ostatnim kwartale 2011 r., kwartał do kwartału, wobec wzrostu o 0,6 proc. w ujęciu kwartalnym w III kwartale. W ujęciu średniorocznym wzrosła o 0,9 proc. - wynika ze wstępnych danych urzędu statystycznego (ONS).

Brytyjska gospodarka skurczyła się o 0,2 proc. w ostatnim kwartale 2011 r., kwartał do kwartału, wobec wzrostu o 0,6 proc. w ujęciu kwartalnym w III kwartale. W ujęciu średniorocznym wzrosła o 0,9 proc. - wynika ze wstępnych danych urzędu statystycznego (ONS).

W przełożeniu na poszczególne kwartały ub.r. brytyjski PKB wyniósł odpowiednio: 0,4 proc., 0,0 proc., 0,6 proc., minus 0,2 proc. Poprzednio brytyjska gospodarka była na minusie w IV kwartale 2010 r. (minus 0,5 proc. kwartał do kwartału), co tłumaczono niezwykle surową zimą. Między II kwartałem 2008 r. a II kwartałem 2009 r. brytyjski PKB skurczył się łącznie o 7,4 proc.

Usługi w ostatnich trzech miesiącach ub.r. nie zmieniły się zasadniczo w porównaniu z poprzednim kwartałem; sektor budowlany skurczył się o 0,5 proc., a przemysł wytwórczy o 0,9 proc., co było największym kwartalnym spadkiem od jesieni 2009 r.

Reklama

Produkcja przemysłowa z uwzględnieniem górnictwa i produkcji zakładów użyteczności publicznej (gazu i elektryczności) zmniejszyła się o 1,2 proc. Przemysłowi, zwłaszcza zorientowanemu na eksport, zaszkodził kryzys w eurostrefie.

Wyniki gospodarki za IV kw. ub.r. byłyby gorsze, gdyby nie to, że "usługi rządowe" (oświata, służba zdrowia) wzrosły o 0,4 proc. kwartał do kwartału.

Dane odbierane są jako rozczarowujące, ponieważ oznaczają, że wzrost zaobserwowany w poprzednim kwartale nie utrzymał się i sugerują, że gospodarka brytyjska nie stanęła mocno na nogi.

Wśród powodów wskazuje się na strajki sektora publicznego w listopadzie ub.r., które przełożyły się na stratę blisko miliona roboczodniówek, oraz niechęć konsumentów do brania na siebie większych wydatków, gdy ich realne przychody spadają, a sytuacja na rynku pracy jest niepewna.

Prezes Banku Anglii Mervyn King jeszcze przed ogłoszeniem danych ostrzegł, że droga do ożywienia gospodarki będzie "długa, uciążliwa i wyboista".

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zalecił we wtorek rządowi Davida Camerona, by kontynuował przyjęty plan obniżki deficytu finansów publicznych, który w obecnym roku obrachunkowym do końca marca ma się zmniejszyć do 8,4 proc. PKB.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKB | proca | Wielka Brytania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »