W czyje ręce wpadnie BZ WBK?

Zdaniem analityków rozpoczęcie poszukiwania inwestora dla Banku Zachodniego WBK nie jest niespodzianką, informacje o takiej możliwości pojawiały się wcześniej. Zakupem banku może być zainteresowany nowy na polskim rynku gracz.

AIB podał we wtorek, że rozpoczyna poszukiwania inwestora dla BZ WBK. Za przeprowadzenie tej transakcji odpowiadać będą AIB Corporate Finance oraz Morgan Stanley. Walory Allied Irish Banks mocno spadają w środę na giełdzie w Dublinie z powodu obaw, że rząd przejmie większościową kontrolę nad bankiem - podają maklerzy. Akcje AIB tracą 8,4 proc. i są wyceniane na 1,18 euro.

Nie wiemy, kto kupi i po ile, czyli nie znamy podstawowych informacji ważnych dla akcjonariuszy. W krótkiej perspektywie liczy się cena sprzedaży i czy będzie wezwanie, i po jakiej cenie. W dłuższej perspektywie liczyć się będzie to, kto będzie nowym właścicielem i jak będzie zarządzał tym bankiem - powiedział PAP Andrzej Powierża z DM Banku Handlowego.

Reklama

Wycena jest obecnie dosyć wysoka, ale uzasadniona dobrymi wynikami banku - dodał. Zdaniem analityków informacja o planowanej sprzedaży BZ WBK nie jest niespodzianką, bowiem informacje o takiej możliwości pojawiały się wcześniej. W moim odczuciu BZ WBK był jednym z lepiej zarządzanych banków w Polsce, w związku z tym jest ryzyko, że zmieni się to raczej na gorsze niż na lepsze. W rynkowej cenie jest uwzględnione to, że jest to bardzo dobrze zarządzany bank - powiedział Powierża.

Rynek spodziewa się, że bank kupi raczej inwestor dotychczas nieobecny na polskim rynku.

Co to potencjalnych nabywców, będzie to raczej nowy gracz, a nie obecnie istniejące instytucje - efekty synergii nie były tu tak istotne. W przypadku nowego gracza będzie to dobra okazja, by wejść na polski rynek. Może to być jakiś francuski lub brytyjski bank - powiedział Piotr Palenik z ING Securities.

Kluczowe dla potencjalnego kupującego jest to, że to jest bank, ze znaczącym udziałem rynkowym, więc kupuje się ustabilizowany, działający operacyjnie biznes - ocenia Rokicka. Wśród banków obecnych już na krajowym rynku analitycy wymieniają Pekao SA.

Z krajowych graczy, którzy mogą być zainteresowani zakupem banku, widzę Pekao SA. Bank wspominał, że chce mieć środki na wypadek, gdyby jakaś okazja przejęcia się zdarzyła. W skali działania Pekao SA nie spodziewam się, żeby byli zainteresowani małymi przejęciami, w związku z tym BZ WBK powinien mieścić się w obszarze ich zainteresowań - powiedział Powierża.

Jednak wydaje mi się, że więcej będą w stanie zapłacić gracze z zewnątrz, którzy kupią mocną pozycje w rynku - dodał. Arkadiusz Mierzwa, rzecznik Pekao SA odmówił w środę komentarza w tej sprawie.Analitycy oceniają, że transakcja może mieć premię w stosunku do ceny rynkowej.

Spodziewałabym się, że cena potencjalnej transakcji raczej będzie trochę wyższa niż niższa od obecnej rynkowej. Transakcji porównywalnych na przestrzeni ostatnich lat nie było, więc brak odniesień - powiedziała Rokicka.

Zakładam, że AIB sprzeda cały swój udział, co będzie wiązało się z tym, że potencjalny nabywca będzie musiał zrobić wezwanie do 100 proc., a w takim wezwaniu minimalną ceną będzie musiała być 6-miesięczna średnia. Obecnie wynosi ona 176 zł i jeśli akcje banku nie będą teraz dramatycznie spadać, to ta średnia będzie rosnąć w ciągu najbliższego czasu -dodała.

Piotr Palenik ocenia z kolei, że premia raczej nie będzie duża, ponieważ akcje banku zachowują się bardzo dobrze. Inwestorzy pozytywnie przyjęli informacje o planach sprzedaży BZ WBK. O 11.30 jeden papier banku wyceniany jest na 202 zł, czyli o 2 proc. więcej niż we wtorek.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego, prezesa BZ WBK do AIB zgłasza się wielu zagranicznych inwestorów zainteresowanych zakupem banku

- Wiem że jest długa kolejka chętnych do rozmów z AIB, jest wiele podmiotów zagranicznych zainteresowanych, których nie ma w Polsce - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

- Zainteresowanie nie jest sformalizowane - dodał. Prezes poinformował, że plany AIB nie mają wpływu na inwestycje BZ WBK w tym roku.

- Nie ma to żadnego wpływu, wszystkie inwestycje które są "rozkręcone" będą kontynuowane. Chcieliśmy otworzyć około 15 placówek ale otworzymy około 20-25. Ekspansja trwa" - powiedział Morawiecki. Zdaniem prezesa jest mniej prawdopodobne, że inwestorem zostanie bank już działający w Polsce.

BZ WBK planuje, że w 2010 roku zysk netto w porównaniu z 2009 rokiem wzrośnie i poprawi się wskaźnik kosztów do dochodów - poinformował Mateusz Morawiecki, prezes banku.

- Ambicja naszą jest to, by zysk nasz w tym roku wzrósł, koszty względem dochodów miały niższą dynamikę - powiedział Morawiecki na spotkaniu z dziennikarzami.

- Chcemy, by zysk netto i brutto wzrósł w tym roku - dodał.

Rzecznik Banku BZ WBK Piotr Gajdziński pytany o ewentualne skutki planowanych zmian właścicielskich powiedział PAP, że pozostaną one bez wpływu na sytuację klientów.

Z punktu widzenia klientów naszego banku sytuacja się nie zmienia - powiedział PAP Gajdziński.

Sprawdź bieżące notowania BZ WBK na naszych stronach

Zdaniem Fitch

- W ocenie Fitch Ratings planowana przez Allied Irish Banks posiadający rating A- z perspektywą stabilną, sprzedaż udziałów w Banku Zachodnim WBK posiadającym rating podmiotu BBB+ z perspektywą negatywną i rating krótkoterminowy "F2", nie będzie miała natychmiastowego wpływu na ratingi BZ WBK - podał Fitch w komunikacie.

- Obecny rating podmiotu i rating krótkoterminowy BZ WBK oparte są na indywidualnej sile banku odzwierciedlonej w ratingu indywidualnym na "C". Rating wsparcia na poziomie "3" uwzględnia średnie, według Fitch, prawdopodobieństwo wsparcia, jakie BZ WBK mógłby otrzymać gdyby było to potrzebne od państwa polskiego, posiadającego rating "A-" z perspektywą stabilną - podał Fitch w komunikacie.

- Kiedy potencjalny nabywca udziałów w BZ WBK zostanie wybrany, Fitch dokona przeglądu ratingu podmiotu i ratingu krótkoterminowego BZ WBK, aby odzwierciedlały one ocenę agencji w zakresie siły wsparcia dostępnego dla BZ WBK ze strony nowego większościowego akcjonariusza - dodano.

Według kryteriów Fitch, ryzyko banku, jako samodzielnego podmiotu jest odzwierciedlone w ratingu indywidualnym, a ocena wsparcia zewnętrznego jest odzwierciedlona w ratingu wsparcia. Oba te ratingi łącznie kształtują rating podmiotu i rating krótkoterminowy.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: poszukiwania | bank | pekao sa | Santander Bank Polska | rating | pekao | polski rynek | gracz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »