W przyszły piątek ustawa o pomocy przedsiębiorcom może zostać przyjęta przez Sejm - minister rodziny

Szefowa MRiPS Marlena Maląg powiedziała, że "zakładamy, iż w przyszły piątek ustawa o pomocy przedsiębiorcom zostanie przyjęta przez Sejm, a kolejną drogą jest Senat i na pewno tutaj będzie prośba, aby Senat nie przetrzymywał tej ustawy przez 30 dni, tylko zechciał procedować ją jak najszybciej".

Minister Maląg została zapytana w czwartek na konferencji prasowej o to, kiedy będzie można składać wnioski i do kiedy, jeśli chodzi o wsparcie z projektu ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze.

- Myślę, że to już powiedzieliśmy. Zrobiliśmy wszystko, żeby jak najszybciej ustawa trafiła do Sejmu. Pani marszałek, jak najbardziej przychylając się i odpowiadając na powagę sytuacji, już wczoraj podjęła takową decyzję, mamy informacje, że Sejm jest 2 września - powiedziała Maląg.

A więc - jak mówiła - "zakładamy, że w przyszły piątek ta ustawa zostanie przyjęta przez Sejm, a kolejną drogą jest Senat".

- Na pewno tutaj będzie prośba, stosowna rozmowa, aby Senat nie przetrzymywał tej ustawy przez 30 dni, tylko zechciał procedować ją jak najszybciej. I na to liczymy, ponieważ interwencja państwa tutaj jest potrzebna - zaznaczyła minister.

Na pytanie, dlaczego nie wprowadzono stanu nadzwyczajnego, tylko podjęto decyzję o takiej ustawowej drodze pomocy przedsiębiorcom, Maląg odparła: - Przede wszystkim, jeżeli mówimy o miejscach pracy i finansowaniu ze środków Funduszu Pracy, bo Fundusz Pracy właśnie temu służy, to jest droga ustawowa z delegacją do rozporządzenia, abyśmy tutaj jak najprędzej to wsparcie mogli wypłacić".

Reklama

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze przewiduje, że o pomoc będą mogli ubiegać się nadodrzańscy przedsiębiorcy m.in. z branży turystycznej, gastronomicznej i sportowo-rekreacyjnej, których przychody w okresie określonym w ustawie spadły co najmniej o połowę. Rząd przyjął projekt w środę w trybie obiegowym, a 2 września ma zająć się nim Sejm. 

Wiceminister Szwed: Poszkodowani pracownicy i przedsiębiorcy znad Odry będą mogli ubiegać się o świadczenie postojowe

- Osoby, prowadzące działalność na terenach przyległych do Odry i osoby zatrudnione tam będą mogły ubiegać się o jednorazowe świadczenie postojowe za sierpień w wysokości 3010 zł. Będzie ono zwolnione z podatku - poinformował wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

We wtorek rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze.

- Naszym głównym celem jest wsparcie pracowników, którzy są zatrudnieni, bądź tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terenach przyległych do Odry (...). Wszystkie te firmy, które działają w pobliżu rzeki, mogą starać się o pomoc - powiedział w środę na konferencji prasowej wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

- Oparliśmy się na takim świadczeniu postojowym, które było już przy covidzie, czyli to świadczenie jednorazowe, które byłoby za miesiąc sierpień w postaci najniższego wynagrodzenia - powiedział Szwed. Podał, że jest to 3010 zł.

Jak mówił, kwota świadczenia będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, nie będzie też od niego odprowadzana składka zdrowotna, będzie też zwolniona od egzekucji komorniczej. Dodał, że jednorazowe świadczenie i koszty obsługi wypłaty tego świadczenia będą finansowane z Funduszu Pracy.

Wiceminister podał, że szacowane jest, że ze świadczenia skorzysta ponad 62 tys. pracowników i osób prowadzących działalność gospodarczą.

Wskazał, że ważne byłoby wyznaczenie tych branży, te firmy, które ponoszą największe straty.

- Czyli zarówno branża hotelarska, gastronomiczna, wszystkie te działania, które są bezpośrednio związane z rzeką Odrą - powiedział Szwed.

Podał, że określono 23 branże, objęte Polską Klasyfikacją Działalności, których przedstawiciele mogą ubiegać się o pomoc.

Semeniuk: Pomoc dotrze do 10 tys. przedsiębiorstw

- Mówimy dziś o przedsiębiorstwach z 23 rodzajów działalności. Pieniądze dotrą do 10 tys. przedsiębiorstw. Pomoc w związku z sytuacją na Odrze ma być celowana - powiedziała w czwartek wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

W czasie konferencji prasowej w Warszawie wiceminister Semeniuk powiedziała, że "w ubiegłym tygodniu w czasie spotkania z przedsiębiorcami udało się przygotować projekt ustawy, m.in. dzięki przedsiębiorcom, którzy bardzo sprawiedliwie potraktowali obecną sytuację i sami wystosowali prośbę, aby podstawowym kryterium, które będzie dopasowane do projektu ustawy, były spadki przychodów o co najmniej 50 proc.".

Powiedziała, że już "w ubiegłym tygodniu wpłynęły do nas kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności - PAP)) od przedsiębiorców, które zostały przeanalizowane".

- Przeważająca ich część została uwzględniona w naszych wyliczaniach. Pomoc dotrze do 10 tys. przedsiębiorstw - zapowiedziała Semeniuk. Wyjaśniła, że "pomoc ma być celowana, ponieważ czym innym jest restauracja w centrum Wrocławia, a czym innym smażalnia ryb, która funkcjonuje na terenach nadodrzańskich, stąd kryterium związane z lokalizacją i regionalizacją"

- Wczoraj (w środę - PAP) wpłynęła do nas prośba o dodatkowe cztery kody PKD związane głównie ze sprzedażą ryb - dodała.

Zaznaczyła, że "projekt rozporządzenia i sama ustawa są jedynie pierwszym otwarciem wobec obecnej sytuacji".

- Przedsiębiorcy, oprócz szybkiego wsparcia finansowego, zwracali także uwagę na ekosystem, czystość i jakość powietrza oraz wód. W związku z tym we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska i różnymi branżami będą przygotowywane przez nas prawdopodobnie nowe działania, które pozwolą uniknąć tego typu sytuacji, która ma miejsce dziś nad Odrą - zapowiedziała wiceminister Semeniuk. 

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »