W sprawie działalności informacyjnej
Rada Ministrów przyjęła informację na temat planu aktywności działu administracji rządowej Informatyzacja w urzędzie Komitetu Badań Naukowych do 31 grudnia 2002 roku.
Dział informatyzacja skupi swoją działalność na pracach analitycznych, badawczych oraz projektach pilotażowych. Priorytetem w IV kwartale 2002 roku będzie zakończenie prac nad ustawą o informatyzacji działalności organów władzy publicznej.
1.Portal Nowoczesnych Technologii
W portalu tym będą prowadzone prace pilotażowe połączone z analizami i badaniami specjalistycznymi, których celem jest wyłonienie narzędzi i rozwiązań odpowiadających polskim warunkom. Będzie zawierał także informacje o aktywności instytucji Unii Europejskiej oraz źródłach i metodach finansowania aktywności informatycznej.
2. Prace analityczne służące przygotowaniu standardów technicznych i informatycznych wykorzystywanych w projektach internetowych realizowanych w jednostkach administracji publicznej
Przygotowanie standardów technicznych i informatycznych umożliwi skuteczną współpracę jednostek administracji publicznej. Pozwoli wyeliminować straty finansowe wynikające z niekompatybilności systemów i rejestrów państwowych.
3. Przegląd programów i aktywności instytucji europejskich w dziedzinie technologii informacyjnych i społeczeństwa informacyjnego
Bieżący udział w najważniejszych programach UE, konferencjach i seminariach na temat społeczeństwa informacyjnego oraz agregacja i udostępnianie informacji związanych z tą dziedziną.
4. Prace nad projektem ustawy o informatyzacji działalności organów władzy publicznej oraz przygotowanie do wdrożenia jej przepisów
Planuje się, że w grudniu 2002 roku ustawa (po zakończeniu uzgodnień społecznych i konsultacji międzyresortowych) będzie skierowana pod obrady Rady Ministrów.
5. Wsparcie pilotażowych projektów eAdministracji (eGovernment) - "Wrota Małopolski", "Wrota Podlasia" oraz "Wrota Mazowsza"
Wymienione projekty są pilotażowymi rozwiązaniami dotyczącymi świadczenia czynności administracyjnych za pomocą Internetu. Systemy tego typu są zupełną nowością w dotychczasowej praktyce funkcjonowania urzędów. Wymagają w związku z tym pogłębionych prac studyjnych i praktycznych programów pilotażowych. System "Wrota" będzie również pełnił rolę centrum Intranetu administracji publicznej, zapewniając dostęp do usług administracji podmiotom gospodarczym, osobom fizycznym i sieciom międzynarodowym, których wdrożenie na terenie Polski przewiduje Unia Europejska.
6. Prace pilotażowe nad "Polską Biblioteką Internetową"
Budowa polskich internetowych zasobów edukacyjnych i naukowych oznacza m.in. digitalizację zasobów bibliotecznych oraz powszechny dostęp do nich uczniów i studentów ze wsi i małych ośrodków miejskich.