W sprawie eksportu mięsa na rynek rosyjski
Rada Ministrów zapoznała się też z informacją o działaniach podjętych w związku z wprowadzeniem utrudnień eksportu mięsa i wyrobów mięsnych na rynek rosyjski.
Główny Lekarz Weterynarii Federacji Rosyjskiej powołując się na niebezpieczeństwo przeniknięcia pryszczycy na terytorium Rosji podjął decyzję o zakazie wwozu z terytorium wszystkich państw europejskich żywych zwierząt, mięsa i produktów mięsnych, mleka, produktów mleczarskich, ryb i produktów rybnych, łącznie z wyrobami gotowymi jak również surowców mięsnych i pasz.
Produkty objęte zakazem stanowią ważną pozycję polskiego eksportu rolno-spożywczego do Rosji. Łączna wartość eksportu tych wyrobów w 2000 r. wyniosła 96,4 mln USD, co stanowiło 40,8 proc. eksportu rolno-spożywczego i ok. 12 proc. całego eksportu do Rosji. W konsekwencji może to doprowadzić do pogłębienia się ujemnego dla Polski salda w polsko-rosyjskim handlu.
Z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki 27 marca 2001 r. przeprowadzono rozmowę z ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce S. Riazowem. Podkreślono w niej nasze działania podejmowane dla uniknięcia przeniesienia się pryszczycy na teren Polski, zwracając uwagę na ich dotychczasową skuteczność oraz zażądano zniesienia restrykcji wobec wymienionych towarów pochodzących z Polski. Ambasador zobowiązał się przekazać rządowi FR stanowisko Polski w tej sprawie.
Główny Lekarz Weterynarii RP, 28 marca br., przekazał Głównemu Lekarzowi Weterynarii FR protest w związku z prowadzonymi restrykcjami oraz informację o działaniach ochronnych podejmowanych przez Polskę i zabezpieczających kraj przed przeniknięciem pryszczycy. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tym samym dniu przekazało ambasadzie RP w Moskwie raporty o działaniach podjętych na terenie Polski w związku z zagrożeniem BSE i pryszczycą. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmie dalsze kroki interwencyjne i bezpośrednie rozmowy ze stroną rosyjską, jeśli sytuacja w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie.