W styczniu padł historyczny rekord. Polacy zadłużają się na potęgę

W styczniu padł historyczny rekord - Polacy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe na kwotę przekraczającą 10 mld zł - poinformowało BIK (Biuro Informacji Kredytowej). W porównaniu ze styczniem 2023 zanotowaliśmy pięciokrotny wzrost (rok temu wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych wyniosła 2 mld zł). Nikt nie ma wątpliwości - taki wynik zawdzięczamy styczniowemu procedowaniu wniosków kredytowych w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 proc."

Dane zaprezentowane przez Biuro Informacji Kredytowej robią wrażenie. W styczniu 2024 r., w porównaniu do stycznia 2023 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej wszystkich rodzajów produktów kredytowych: kredytów mieszkaniowych (+304,9 proc.), ratalnych o (+115,4proc.), gotówkowych (+14,7 proc.) oraz kart kredytowych (+3,8 proc.).

Wzrosła również wartość wszystkich udzielonych kredytów: (+403,4 proc.) w kredytach mieszkaniowych, (+48,3 proc.) w kredytach ratalnych, (+23,5 proc.) w kredytach gotówkowych i (+3,2 proc.) w limitach na kartach kredytowych.

Reklama

Najwyższa w historii wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych

- W styczniu br. wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych przekroczyła 10 mld zł i tym samym była największa w historii. W porównaniu do stycznia 2023 r. (2,05 mld zł) wartość tegorocznej styczniowej akcji kredytowej wzrosła aż pięciokrotnie - mówi Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

- Rekordowy styczniowy wynik, to efekt sukcesywnego procedowania wniosków w ramach ubiegłorocznego programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Co prawda, wnioski na te kredyty można było składać tylko do końca grudnia 2023 r., ale w przypadku kredytów mieszkaniowych proces kredytowy w bankach trwa 1-2 miesiące od złożenia wniosku. W związku z tym uruchomienie wnioskowanych w grudniu ub.r. kredytów, odbywa się w styczniu i nadal w lutym - wyjaśnia Sławomir Nosal.

Liczony w miliardach złotych efekt programu "Bezpieczny kredyt"

Według statystyk BIK, wartość kredytów udzielonych w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. wyniosła w styczniu 2024 r. ponad 6 mld zł (6.051 mln zł) i była wyższa niż w poprzednich miesiącach.

Program "nakręcił" rynek hipotek w Polsce. Do połowy lutego br. udzielono w ramach tego programu kredytów na łączną kwotę 30,6 mld zł.

Dodajmy, że program zaowocował znacznymi wzrostami cen nieruchomości.

Nie tylko hipoteki - rośnie wartość innych kredytów i pożyczek

Nie tylko kredyty mieszkaniowe, ale również gotówkowe, ratalne i karty kredytowe cieszyły się większym zainteresowaniem w styczniu br. w porównaniu do stycznia 2023 r. - informuje BIK.

Kredyty gotówkowe wykazały umiarkowany wzrost liczby (+14,7 proc.) i wartości (+23,5 proc.). Karty kredytowe były jedynym rodzajem kredytu, który nie zmienił się znacząco ani pod względem liczby (+3,8 proc.) ani wartości (+3,2 proc.).

Na uwagę zasługuje także dużo wyższa niż przed rokiem liczba przyznanych kredytów ratalnych (+115,4 proc.), których wartość wzrosła prawie o połowę (+48 proc.) w porównaniu do stycznia ub.r. Warto jednak zauważyć, że w ujęciu miesiąc do miesiąca, kredyty ratalne jako jedyne zanotowały spadek pod względem liczby (-13,5 proc.) oraz wartości (-14,5 proc.) - wylicza Biuro Informacji Kredytowej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »