W tej branży Chiny są liderem. Pekin wstrzymuje eksport technologii

Chiny wstrzymują eksport niektórych technologii przetwarzania tzw. pierwiastków ziem rzadkich. Pekin jest liderem w wydobyciu i przerobie strategicznych metali niezbędnych choćby w produkcji chipów, ekranów, półprzewodników. Dostęp do wydobycia i odpowiedniego przerobu pierwiastków ziem rzadkich jest warunkiem szybkiego rozwoju technologicznego.

Chiny oświadczyły w czwartek, że wstrzymają eksport szeregu technologii przetwarzania metali ziem rzadkich, potencjalnie utrudniając innym krajom działanie w kluczowym sektorze zdominowanym przez Pekin - poinformowała AFP.

Wyjaśnijmy: pierwiastki ziem rzadkich to metale strategiczne, które są niezbędne m.in. w produkcji chipów do smartfonów, ekranów LCD, sprzętu wojskowego i morskich turbin wiatrowych. W tym kontekście najczęściej wymienia się 17 metali z grupy skandowców i lantanowców. Większość z nich odkryto i opisano jeszcze w XIX wieku, ale dopiero w XXI wieku stały się "skarbem", bez którego trudno sobie wyobrazić rozwój nowoczesnych technologii. Dość powiedzieć, że bez skandu, itru, neodymu czy lantanu (i wielu innych) trudno sobie wyobrazić produkcję urządzeń elektronicznych.

Reklama

Gwoli prawdy: wbrew sugestywnej nazwie - metale te nie są rzadkie, a jedynie rzadko występują w większych stężeniach, co oczywiście utrudnia ich wydobycie i przerób. Dodatkowo, proces ich wydobycia i przerobu jest - delikatnie mówiąc - wysoce obciążający dla środowiska.

Chiny są liderem w branży i kontrolują obecnie około trzech czwartych produkcji pierwiastków ziem rzadkich - przypomina AFP informując o decyzji Pekinu, blokującej eksport technologii wydobycia i przerobu.

AFP donosi wprost, że z obszernego dokumentu opublikowanego w czwartek przez ministerstwo handlu Pekinu wynika, iż Chiny wprowadzają zakaz eksportu "technologii wydobywania, przetwarzania i wytapiania pierwiastków ziem rzadkich".

Dostawy metali ziem rzadkich kwestią bezpieczeństwa narodowego?

Decyzja Pekinu stwarza światowy problem - Stany Zjednoczone, Unia Europejska i inne kraje coraz częściej traktują dostawy metali ziem rzadkich jako kwestię bezpieczeństwa narodowego. Nabierająca rozpędu transformacja energetyczna zwiększa na nie popyt i firmy w krajach wysoko rozwiniętych narzekają na braki dostaw.

Eksperci zwracają uwagę, że szczególnie trudne do pozyskania są tzw. ciężkie pierwiastki ziem rzadkich (dysproz i terb). Używane są w produkcji laserów, systemów naprowadzania rakiet, systemów radarowych, reaktorów jądrowych, ekranów i magnesów. Neodym i prazeodym to tymczasem poszukiwane lekkie pierwiastki ziem rzadkich (mają zastosowanie w turbinach wiatrowych i urządzeniach medycznych).

Wagę udziału Chin w światowym wydobyciu i przetwórstwie metali ziem rzadkich najlepiej poświadcza fakt, że największy udział w chińskim eksporcie metali ziem rzadkich ma lantan, używany w akumulatorach pojazdów hybrydowych. Istotny jest również eksport terbu, używanego w półprzewodnikowych urządzeniach elektronicznych.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: metale ziem rzadkich | Chiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »