W tych krajach UE brakuje programistów. W Polsce o pracownika jest łatwiej, ale do ideału daleko
W branży informacji i komunikacji wciąż brakuje pracowników. W zeszłym roku na największe problemy ze znalezieniem specjalistów ICT wskazywały firmy między innymi z Czech i Niemiec. Dużo łatwiej o specjalistę z tej branży jest w Polsce, ale nasz rynek pracy też ma kłopoty.
- W UE blisko dwie trzecie firm, które szukają specjalistów IT, miało problem z zapełnieniem wakatów
- Największy problem mają firmy z Czech, Niemiec i Słowenii, wynika z danych Eurostatu
- W Polsce o specjalistów było łatwiej niż w innych krajach UE
- Na polskim rynku pracy wciąż brakuje jednak co najmniej 25 tys. specjalistów IT
- Liczba absolwentów kierunków studiów związanych z branżą spada z roku na rok
Praca w IT się opłaca, a w branży cały czas brakuje specjalistów. Firmy w Unii Europejskiej w przeważającej części mają problem, żeby zapełnić wszystkie wakaty. Jak wynika z danych Eurostatu, o specjalistę od informacji lub komunikacji najłatwiej na rynku pracy jest w Polsce.
W ubiegłym roku blisko jedno na dziesięć przedsiębiorstw wskazało, że w 2021 roku chciało zatrudnić specjalistę z branży ICT (czyli branży technologii informacyjno-telekomunikacyjnych) - podaje Eurostat. Jak wskazuje unijny urząd statystyczny, blisko jedna trzecia (63 proc.) z firm, które chciały zatrudnić kogoś na takie stanowisko, miała problem ze znalezieniem pracowników.
Tyle wynosi unijna średnia. Ale skala problemu jest różna w zależności od kraju. Największe kłopoty z wypełnieniem wakatów ICT miały firmy w Słowenii. Trudności ze znalezieniem eksperta od technologii informacyjnych miało ponad trzy czwarte firm (78 proc.).
Duże problemy miały też firmy z dwóch krajów sąsiadujących z Polską: Niemiec i Czech. O kłopotach w wypełnieniu wakatów mówiło tam 77 proc. firm. Jeśli chodzi o naszego zachodniego sąsiada, szacuje się, że w sektorze IT brakuje ok. 100-140 tysięcy specjalistów. Pod koniec ubiegłego roku wakat w niemieckim IT czekał na obsadzenie blisko siedem miesięcy.
Na tle UE Polska jest na drugim krańcu spektrum. Nasz kraj należał do grupy państw, gdzie najmniej firm miało w 2021 roku problem ze znalezieniem specjalisty z sektora ICT. Odsetek przedsiębiorstw zgłaszających ten problem nie był jednak niski i wyniósł 46,5 procent.
Zdecydowanie najmniejsze problemy odnotowywały hiszpańskie firmy. Tam trudności z rekrutacją programistów i innych specjalistów od technologii teleinformatycznych miała tylko jedna trzecia firm (33 proc.). Porównanie sytuacji w różnych krajach UE przedstawia poniższy wykres: