W tych sklepach zakupów już nie zrobimy. Oto marki, które wycofały się z Polski
W minionych latach z Polski wycofało się wiele niegdyś popularnych marek sieci handlowych. Placówki po wielu z nich przejęły popularne dyskonty, takie jak Biedronka czy Netto. W których sklepach już nie zrobimy zakupów?
Pierwsze delikatesy Bomi otwarto w latach 90. w Gdyni. Początkowo spółka skupiała się jedynie na otwieraniu placówek na terenie Trójmiasta. W 1999 roku otwarto pierwszy sklep w Warszawie. W niedługim czasie Bomi miało już punkty w niemal 20 miejscowościach w całej Polsce.
W 2012 roku zaczęły się problemy spółki. Firma złożyła wówczas wniosek o upadłość. Rok później delikatesy zostały zlikwidowane.
Hipermarkety Real w Polsce rozpoczęły swoją działalność w drugiej połowie lat 90. W 1997 roku otwarto pierwszą placówkę w Szczecinie. Sklepy oferowały szeroki wybór produktów spożywczych, przemysłowych oraz drogeryjnych.
W 2012 roku w Polsce znajdowały się 54 hipermarkety Real. Przedsiębiorstwo jednak postanowiło wycofać się z naszego kraju, a większą część placówek odsprzedać spółce Auchan.
Sklepy Albert pojawiły się w Polsce w 1994 roku. Ich właścicielami była holenderska spółka Ahold. Do 2006 roku powstały 183 placówki.
Sieć została kupiona przez Carrefour Polska w 2006 roku. Spółka przejęła istniejące placówki i przekształciła je odpowiednio w Carrefour Express bądź Carrefour Market. Z kolei sklepy Albert obecnie działają wyłącznie na terenie Czech.
Pierwszy dyskont marki Plus pojawił się w Polsce w 1995 roku. Sklep otwarto w Dąbrowie Górniczej. Sieć należała do koncernu Tengelmann.
W 2008 roku przedsiębiorstwo postanowiło sprzedać swoje placówki portugalskiej firmie Jeronimo Martins. Sklepy przemianowano wówczas na Biedronki. Co ciekawe, dyskonty Plus były również obecne między innymi w Czechach, Portugalii czy Hiszpanii.
Pierwszy hipermarket Tesco został otwarty w 1998 roku nieopodal Wrocławia. Brytyjska sieć marketów rozrastała się, przejmując najpierw w 2002 roku sklepy HIT, a następnie w 2007 roku Leader Price.
Jednak w 2021 roku zamknięto ostatni market Tesco, z uwagi na notowanie coraz to większych strat. Większość placówek została przejęta przez duński koncern Salling Group, do którego należy sieć dyskontów Netto.
Początki sieci Alma sięgają lat 90. To właśnie wtedy, na południu Polski, powstały pierwsze sklepy należące do polskiej spółki Alma Market. W 2016 roku na terenie kraju działało około 49 sklepów.
Jednak w tym samym roku rozpoczęły się problemy finansowe, które zmusiły przedsiębiorstwo do złożenia wniosku o upadłość likwidacyjną. Co ciekawe, obecnie funkcjonuje jeden sklep o nazwie "Alma", który należy do innej spółki - Alma Kraków.
W 1991 roku otwarto w Polsce pierwszy zagraniczny supermarket Billa należący do austriackiej sieci. W niedługim czasie zaczęły pojawiać się kolejne markety, w większych miastach w całym kraju.
W 2001 roku Auchan wykupił polskie udziały Billi i przemianował je na sklepy Elea. W 2010 roku Billa całkowicie zniknęła z Polski. Jej supermarkety zostały przejęte przez francuską sieć handlową E.Leclerc.
Przeczytaj też:
Netto porządkuje biznes po Tesco. Ostatni rok finansowy przyniósł prawie 500 mln zł straty
Oliwa w Hiszpanii staje się dobrem luksusowym. Wszystko przez suszę
Zara zamyka trzeci sklep w Polsce w ciągu roku. Branża odzieżowa stawia na zakupy online