Reklama

W tym roku ponad 3 mln więcej Polaków wyjedzie na zagraniczne wakacje. Egipt, Tunezja i Turcja wracają do łask

Przeszło 7,4 mln Polaków zamierza wyjechać podczas tegorocznych wakacji za granicę, a ponad 11 mln z nas planuje wypoczynek w kraju - wynika z badania firmy Mondial Assistance. Co do zagranicy, popularnością cieszą się przede wszystkim Hiszpania (14 proc.), Chorwacja (12 proc.), Grecja (10 proc.) oraz Włochy (9 proc.). Warto zauważyć, że po okresie nieobecności w dziesiątce najczęściej odwiedzanych krajów z powrotem znalazły się Egipt (4 proc.), Tunezja (4 proc.) i Turcja (3 proc.).

Zwykle rezygnujemy wcale nie ze względu na brak pieniędzy

Reklama

Planów dotyczących wakacyjnego wyjazdu nie ma na razie 36 proc. badanych Polaków. Część z tych osób zapewne na żadne wakacje nie pojedzie. Najczęściej podawane powody rezygnacji z wyjazdu to uniemożliwiające go obowiązki (38 proc.), brak pieniędzy (28 proc.) oraz stan zdrowia, swojego lub członka rodziny (16 proc.).

Z biurem podróży czy na własną rękę?

Jeśli chodzi o osoby wyjeżdżające za granicę, 51 proc. badanych zamierza skorzystać z usług biur podróży. Reszta respondentów chce zorganizować sobie wyjazd samodzielnie.

- Coraz więcej Polaków stać na wyjazdy, czy to krajowe, czy zagraniczne. Oczywiście związane jest to ze wzrostem budżetów domowych, których część przeznaczana jest na turystykę. A skoro budżety rosną, to grono konsumentów usług turystycznych również rośnie [...]. W tym roku ta dynamika wzrostu jeszcze bardziej cieszy biura podróży. Dotychczas wyjazdy turystyczne zarezerwowało w nich 25 proc. klientów więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku - mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

Do skorzystania z oferty biura podróży najczęściej przekonuje nas to, że nie musimy się martwić o organizację wyjazdu ani żadne formalności (77 proc.). Z kolei w wyjazdach na własną rękę najbardziej cenimy sobie możliwość samodzielnego decydowania o własnym czasie (63 proc.).

Jak wyjazd zagraniczny, to raczej z polisą

Większość badanych zamierzających wyjechać podczas wakacji za granicę woli dmuchać na zimne. - Chęć wykupienia ubezpieczenia turystycznego na wyjazd zagraniczny deklaruje 74 proc. ankietowanych [...]. Polacy kupują coraz bardziej kompleksowe pakiety ubezpieczeniowe. Pakiety niezwykle oszczędne już nie cieszą się popularnością - zauważa Tomasz Frączek, prezes firmy Mondial Assistance. Aż 55 proc. turystów, którzy myślą o zakupie ubezpieczenia na wyjazd, to osoby między 30. a 49. rokiem życia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »