W VII obniżka o 25-50 pb., na tym koniec cyklu - Zielińska-Głębocka z RPP

Anna Zielińska-Głębocka podtrzymała w poniedziałek opinię, że w lipcu jest niewielka przestrzeń do obniżki stóp procentowych w lipcu, o 25 lub 50 pb., na czym cykl obniżek miałby się zakończyć.

- Wydaje mi się, że jest jeszcze niewielka przestrzeń do obniżek, ale trzeba się liczyć z tym, że cykl zostanie zakończony - powiedziała w poniedziałek Zielińska-Głębocka w TVN CNBC.

- Uważam, że (w lipcu - PAP) należałoby zakończyć, i zobaczyć, co się będzie działo w gospodarce. Oczywiście projekcja inflacji pomoże w podjęciu decyzji. (...) Myślę, że dojrzewamy do tego, by zakończyć cykl - dodała.

Pytana o skalę ewentualnej obniżki, odpowiedziała: "między 50 a 25 pb. Nie sądzę, by była to głębsza obniżka".

Reklama

W rozmowie z PAP opublikowanej 10 czerwca Zielińska-Głębocka oceniła, że jest jeszcze wciąż niewielka przestrzeń do tego, aby w lipcu dokonać korekty poziomu stóp procentowych. Dodała, że RPP pod wpływem lipcowej projekcji powinna podjąć decyzję odnośnie dalszej strategii. Pytana o scenariusz bardziej prawdopodobny oceniła, że Rada może skłonić się do zakończenia procesu łagodzenia polityki pieniężnej.

W jej ocenie inflacja w czerwcu i lipcu może być zbliżona do majowej lub nieco niższa.

- Z tych projekcji, które mamy, wynika że ze dwa miesiące może być taki dołek (inflacji - PAP). W czerwcu i lipcu zaczynają się wyprzedaże w sklepach niewyspecjalizowanych, sezonowe obniżki cen żywności, inflacja będzie troszkę niżej albo na tym poziomie, a potem zacznie się stabilizować - powiedziała Zielińska Głębocka.

Z danych GUS wynika, że inflacja w maju wyniosła 0,5 proc. rdr.

Zdaniem członkini RPP, pewne ożywienie w polskiej gospodarce powinno pojawić się w przyszłym roku.

- Te prognozy nie są hurraoptymistyczne, ale już jesień, końcówka tego roku powinna być odrobinę lepsza. A przyszły rok to już pewne ożywienie, oczywiście nie takie spektakularne. Zwłaszcza, że strefa euro też jest w trudnej sytuacji, a my jednak jesteśmy z nimi bardzo powiązani - powiedziała.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »