Reklama

Wakacje? Nie stać mnie, ale się nie zadłużę!

Prawie połowa Polaków nie pojedzie w tym roku na wakacje. Jednak, jak wynika z badań zamówionych przez GetBack, tylko co dwunasty Polak jest skłonny zadłużyć się, aby spędzić urlop poza domem. Z kolei ci, którzy już mają długi, wydają pięć razy więcej na piwo i papierosy niż na wypoczynek.

Badania przeprowadzone dla GetBack, wykazują, że większość Polaków zdecydowanie nie chce zadłużać się z powodu wakacji. Aż 92 proc. respondentów wyklucza pożyczanie pieniędzy w celu sfinansowania wyjazdu na urlop; zrobiłoby to tylko 7 proc. badanych. O wiele większą skłonność do zadłużania się przejawiamy w przypadku niezbędnych wydatków, przede wszystkim zakupu lekarstw (zadłużyłoby się w tym celu 56 proc. z nas) oraz opłat za dom lub mieszkanie (47 proc.).

- Luksus wakacji wciąż pozostaje poza zasięgiem finansowym wielu Polaków. Ze względu na niskie zarobki i brak oszczędności, znacznej części z nas zwyczajnie nie stać na urlop. Dla innych brak wakacyjnego wyjazdu jest właśnie formą zaciskania pasa i odłożenia pieniędzy na niezbędne wydatki - mówi Paweł Trybuchowski, wiceprezes GetBack.

Reklama

Z analizy innych badań - przeprowadzonych na zlecenie GetBack wśród osób mających dług w bankach - wynika, że pożyczone pieniądze najczęściej przeznaczane są na zaspokajanie codziennych potrzeb (43 proc.), opłatę rachunków (26 proc.) i remonty (22 proc.). Polacy są bardziej ostrożni w zaciąganiu zobowiązań w celu nabycia dóbr codziennego użytku - 16 proc. badanych zapożyczyło się, aby kupić sprzęt RTV/AGD, a 5 proc. wzięło pożyczkę na kupno samochodu. Tylko 1 proc. dłużników pożyczyło pieniądze na wakacje.

Ciekawe wnioski płyną także z analizy miesięcznych wydatków osób zadłużonych. - Miesięcznie przeciętny dłużnik przeznacza niecały 1 proc. wydatków na wypoczynek, a z drugiej strony aż 6 proc. na piwo i papierosy. Oznacza to ok. 164 zł miesięcznie, czyli prawie 2 tys. zł rocznie. Rezygnacja z używek umożliwiłaby więc nie tylko szybszą spłatę zadłużenia, ale też pozwoliłaby odłożyć znaczną kwotę na przykład na wakacyjny wyjazd - dodaje Paweł Trybuchowski.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »