Waldorf Astoria otworzył podwoje. Znów wygląda jak sprzed stu lat

“Odmieniony od chodnika po iglicę” - tak administracja nowojorskiego hotelu Waldorf Astoria określiła jego renowację. Generalny remont trwał osiem lat i kosztował 2 miliardy dolarów. Legendarny i zabytkowy hotel w stylu art deco ponownie otworzył swoje podwoje w tym tygodniu. We wrześniu zostanie otwarta Wielka Sala Balowa, a później spa.

Waldorf Astoria został otwarty w 1931 r. Był najwyższym i największym hotelem na świecie i bardzo szybko stał się synonimem spotkań wyższych sfer i symbolem nowojorskiego blasku. Jeden z jego korytarzy – gdzie elita przychodziła prezentować swoje najlepsze stroje – nazwano „Peacock Alley” (aleją pawia). Przez lata w hotelu gościli prezydenci, członkowie rodzin królewskich i celebryci. 

Remont Waldorf Astoria. Uszanowano zabytek

Przez osiem lat Waldorf Astoria przeszedł skomplikowaną transformację. Niektóre pokoje hotelowe przekształcono w luksusowe rezydencje przygotowane przez znanych projektantów. Remont został spowolniony przez fakt, że ponad 5,5 tys. m2 budynku zostało uznane za zabytek. To uczyniło Waldorf Astorię czwartym co do wielkości budynkiem z zabytkowymi wnętrzami w Nowym Jorku.

Reklama

Aby przywrócić hotelowi dawną świetność wykorzystano archiwalne czarno-białe fotografie i oryginalne rysunki z kolekcji Schultze & Weaver w muzeum na Florydzie. Przetrwały murale z początku XX wieku, kultowy zegar Waldorf Astoria pochodzący z Wystawy Światowej w Chicago w 1893 roku. Wciąż podziwiać można fortepian Steinway, niegdyś należący do Cole'a Portera - kompozytora i autora piosenek. 

Niektóre części budynku zostały pieczołowicie odrestaurowane, aby odzwierciedlały oryginalny projekt z 1931 roku. Inne zmodernizowano, aby spełniały standardy XXI wieku. Waldorf Astoria oferuje teraz bardziej przestronne pokoje i apartamenty. Większość z nich ma powierzchnię prawie 174 m2 (570 stóp) - najwięcej z hoteli na Manhattanie. 

Legendarny hotel. Można w nim zamieszkać

Na gości czeka 375 zmodernizowanych i rozbudowanych pokoi hotelowych i 372 apartamenty. Wszystkie zaprojektowane przez francuskiego interiorystę Jeana-Louisa Deniota. Teraz po raz pierwszy w historii zainteresowani mogą zostać właścicielami apartamentu w hotelu Waldorf Astoria i nazwać jeden z najbardziej kultowych adresów świata swoim domem.

Ceny “kawalerek” - przestrzeni z jedną sypialnią - zaczynają się od 1,875 miliona dolarów, a z czterema sypialniami - od 18,75 miliona dolarów. Skrzydło mieszkalne ma osobne wejście i prywatną bramę wjazdową. Aby nie niepokoić mieszkańców, służba ma dostęp do garderób wprost z korytarza. Z informacji nowojorskiego portalu fastcompany wynika, że nabywców znalazło 25 apartamentów, niektóre są już zamieszkałe. 

Posiłki dla gości Waldorf Astorii serwowane są w trzech hotelowych restauracjach. Jedną z nich, “Lex Yard”, prowadzi znany szef kuchni Michael Anthony - absolwent ekonomii i językoznawstwa, który gastronomię odkrył przed laty, podczas podróży do Japonii. Odrestaurowany salon zamieniono w hotelową restaurację “Peacock Alley”, a “Yoshoku” to lokal, gdzie podawane są kaiseki - japońskie przystawki. 

Hotel - legenda przyjmuje gości. Zmienił właściciela

Obiekt dysponuje też przestrzenią konferencyjną i eventową o powierzchni ponad 13 tys. m2. We wrześniu zostanie ponownie otwarta Wielka Sala Balowa. A w późniejszym terminie - daty nie podano - Guerlain Wellness Spa o powierzchni ponad 6 tys. m2. 

Waldorf Astoria to luksusowa marka Hiltona. Prezes sieci hoteli, Chris Nassetta, nazwał nowojorską placówkę „pierwotnym luksusowym obiektem i miejscem, w którym luksusowa obsługa została doprowadzona do perfekcji”. „Pod wieloma względami Waldorf Astoria New York jest najważniejszym hotelem na świecie” – cytuje prezesa portal branżowy Travel Weekly. 

Jednak legendarny hotel zmienił właściciela. W 2015 r. Waldorf Astoria został przejęty przez chińską grupę ubezpieczeniową Anbang Insurance Group za prawie 2 mld dolarów. Obecnie właścicielem nieruchomości jest chińska firma ubezpieczeniowa Dajia Insurance Group.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowy Jork | hotel | renowacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »