Waldorf Astoria otworzył podwoje. Znów wygląda jak sprzed stu lat
“Odmieniony od chodnika po iglicę” - tak administracja nowojorskiego hotelu Waldorf Astoria określiła jego renowację. Generalny remont trwał osiem lat i kosztował 2 miliardy dolarów. Legendarny i zabytkowy hotel w stylu art deco ponownie otworzył swoje podwoje w tym tygodniu. We wrześniu zostanie otwarta Wielka Sala Balowa, a później spa.
Waldorf Astoria został otwarty w 1931 r. Był najwyższym i największym hotelem na świecie i bardzo szybko stał się synonimem spotkań wyższych sfer i symbolem nowojorskiego blasku. Jeden z jego korytarzy – gdzie elita przychodziła prezentować swoje najlepsze stroje – nazwano „Peacock Alley” (aleją pawia). Przez lata w hotelu gościli prezydenci, członkowie rodzin królewskich i celebryci.
Przez osiem lat Waldorf Astoria przeszedł skomplikowaną transformację. Niektóre pokoje hotelowe przekształcono w luksusowe rezydencje przygotowane przez znanych projektantów. Remont został spowolniony przez fakt, że ponad 5,5 tys. m2 budynku zostało uznane za zabytek. To uczyniło Waldorf Astorię czwartym co do wielkości budynkiem z zabytkowymi wnętrzami w Nowym Jorku.
Aby przywrócić hotelowi dawną świetność wykorzystano archiwalne czarno-białe fotografie i oryginalne rysunki z kolekcji Schultze & Weaver w muzeum na Florydzie. Przetrwały murale z początku XX wieku, kultowy zegar Waldorf Astoria pochodzący z Wystawy Światowej w Chicago w 1893 roku. Wciąż podziwiać można fortepian Steinway, niegdyś należący do Cole'a Portera - kompozytora i autora piosenek.