Reklama

Wall Street w cieniu dużych transakcji

Początek tygodnia na Wall Street przyniósł spadki głównych indeksów, inwestorzy zdecydowali się bowiem na realizację zysków po czterech tygodniach zwyżek z rzędu. W poniedziałek nie było publikacji żadnych istotnych danych makroekonomicznych, więc uwaga inwestorów skupiła się na planowanych transakcjach na rynku fuzji i przejęć.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,44 proc. do 10.812,04 pkt.

Reklama

Nasdaq Comp. zniżkował o 0,48 proc., do 2.369,77 pkt.

Indeks S&P 500 spadł o 0,57 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.142,16 pkt.

Od początku września S&P 500 wzrósł o ponad 9 proc., to jeden z największych miesięcznych wzrostów tego indeksu od prawie 20 lat.

Na rynku pojawiły się zapowiedzi kilku dużych fuzji i przejęć. O prawie 20 proc. drożały papiery Alberto Culver, producenta kosmetyków, po tym jak światowy gigant w branży, firma Unilever, ogłosiła zamiar kupna tej spółki za 3,7 mld USD.

Z kolei firma Southwest Airlines chce zapłacić 1,4 mld USD za spółkę AirTran Holdings, czyli prawie 7,7 USD na akcję. Na poniedziałkowej sesji kurs AirTran rósł o ponad 60 proc., do prawie 7,4 USD. O ponad 12 proc. zwyżkowały też papiery spółki przejmującej.

Taniały tymczasem akcje sieci sklepów Wal-Mart Stores. Spółka zaoferowała 4,25 mld USD za przejęcie dystrybutora z RPA, firmy Massmart Holdings.

Zdaniem Michaela Sansoterry, zarządzającego RidgeWorth, ostatnie informacje o transakcjach na rynku fuzji i przejęć wskazują, że firmy wierzą w poprawę koniunktury w najbliższych kwartałach. Liczba akwizycji rośnie, bo spółki chętniej sięgają po większe środki zgromadzone jeszcze w czasie recesji.

"Żaden moment nie jest pewny, ale mądre firmy mówią +jeśli nie teraz, to kiedy+. Teraz jest czas, by to robić" - powiedział Sansoterra.

W poniedziałek traciły akcje spółek z branży finansowej, gdyż nie ustają obawy o stan europejskiego sektora bankowego, po tym jak agencja Moody's obniżyła rating dla Anglo Irish Bank Corp. Akcje Barclays Plc i JPMorgan zniżkowały o około 1 proc.Analitycy wskazują, że amerykańscy inwestorzy mogą się wstrzymywać z poważniejszymi decyzjami inwestycyjnymi do końca tygodnia, gdy opublikowanych będzie kilka istotnych raportów makro.

W czwartek rynek pozna ostateczny odczyt PKB za II kwartał, dane o liczbie zarejestrowanych nowych bezrobotnych i o zaufaniu konsumentów. W piątek opublikowany będzie wskaźnik ISM w przemyśle we wrześniu.

Dowiedz się więcej na temat: W cieniu | firmy | inwestorzy | wall

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »