Waluty krajów nadbałtyckich pod presją

Dewaluacja walut krajów nadbałtyckich jest absolutnie niemożliwa, stwierdził premier Litwy Andrius Kubilius. Wypowiedź Kubiliusa miała miejsce w piątek na konferencji prasowej w Rydze.

Dewaluacja walut krajów nadbałtyckich jest absolutnie niemożliwa, stwierdził premier Litwy Andrius Kubilius.  Wypowiedź Kubiliusa miała miejsce w piątek na konferencji prasowej w Rydze.

W środę prezydent Łotwy, Valdis Zatlers podkreślił, iż nie dojdzie do dewaluacji waluty łotewskiej, łata, a kurs wymiany łata zostanie utrzymany do czasu przyjęcia euro.

LItwa uniknęła bankructwa dzięki porozumieniu w sprawie oszczędności budżetowych, co pozwoli jej na ubieganie się o dalsze pożyczki od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - poinformował w piątek łotewski premier Valdis Dombrovskis.

Partie rządowe i partnerzy społeczni, jak związki zawodowe i pracodawcy, uzgodnili w czwartek oszczędności na kwotę 500 milionów łatów (ponad 700 mln euro). Uwzględniają one m.in. cięcia emerytur i pensji w sektorze publicznym.

Reklama

"Dzięki czwartkowej decyzji kraj w istocie został uratowany przed bankructwem" - oświadczył w publicznym radiu Dombrovskis, który przewodzi składającej się z pięciu partii koalicji. Dodał, że rząd liczy na przyspieszenie terminu parlamentarnego głosowania nad budżetem, wyznaczonego obecnie na 17 czerwca.

Oszczędności są warunkiem otrzymania jeszcze w tym miesiącu lub na początku lipca od UE i MFW 1,2 mld euro, co jest częścią pakietu ratunkowego na kwotę 7,5 mld euro uzgodnionego w zeszłym roku.Łotewska gospodarka skurczyła się w I kwartale tego roku o 18 proc.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: oszczędności | Pod presją | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »