Warszawa ma powody do dumy. Pokonała Paryż, Berlin i Madryt
Warszawa zajęła trzecie miejsce w tegorocznej edycji rankingu Financial Times dotyczącego europejskich miast i regionów przyszłości („European Cities & Regions of the Future”). Stolica Polski przegoniła m.in. Paryż, Berlin i Madryt. Badanie stanowi ważny punkt odniesienia dla najbardziej obiecujących miejsc inwestycyjnych w Europie.
Prowadzony przez brytyjski dziennik ranking od ponad dekady analizuje potencjał inwestycyjny miast Europy. Badanie obejmuje 521 europejskich miast i regionów, które są analizowane pod względem mocnych stron gospodarczych, finansowych i biznesowych. Autorem rankingu jest fDi Intelligence - spółka należąca do grupy The Financial Times.
Analizujący europejskie lokalizacje - czytamy na stronie fDi Intelligence - sprawdzali dostosowanie ich strategii a także promowanie inwestycji do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej, technologicznej i korporacyjnej. “Badanie ocenia atrakcyjność miast i regionów dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Porównuje też lokalizacje o podobnej wielkości populacji” - wyjaśniają autorzy rankingu.
Warszawa zajęła trzecie miejsce w zestawieniu “Top 10” wszystkich kategorii - o jedną pozycję wyżej niż przed rokiem. Stolicę Polski przegoniły tylko Londyn i Dublin. Poniżej Warszawy, tuż za podium, znalazł się Paryż - symbol Europy i jedna z największych aglomeracji na kontynencie. Za nim ranking wskazał na Amsterdam, Monachium i Berlin. Dziesiątkę najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie miast zamykają: Madryt, Bukareszt i Sztokholm.
Nie zmieniło się zaś miejsce Warszawy wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej. Od lat stolica naszego kraju zajmuje tam pozycję lidera. Drugie miejsce - za Londynem i przed Madrytem - zajęła Warszawa w zestawieniu dotyczącym “Kapitału ludzkiego i stylu życia”. Podobnie - też za Londynem - uplasowała się w porównaniu dotyczącym przyjazności dla biznesu.
Nieco gorzej wypadło polskie miasto w zestawieniu biorącym pod uwagę “Potencjał ekonomiczny”, gdzie zajęło szóstą pozycję. Jeszcze niżej - na przedostatnie, dziewiąte miejsce - oceniono opłacalność ekonomiczną stolicy. A poza pierwszą dziesiątką znalazła się Warszawa w zestawieniu porównującym jej łączność między miastami i regionami Europy.