Ważny apel do użytkowników fotowoltaiki. Groźba odłączenia od sieci

Szybko przyrastająca moc wytwórcza odnawialnych źródeł energii (w tym przypadku fotowoltaiki) sprawia coraz większe kłopoty energetycznym operatorom. Portalsamorządowy.pl jako pierwszy zwrócił uwagę na apel firmy Enea Operator, która namawia użytkowników fotowoltaiki do szybkiego dostosowania instalacji do wymogów umownych, a te przewidują zdalne sterowanie instalacją. Ma to umożliwić odcinanie od sieci fotowoltaiki w okresach zbyt dużej produkcji prądu.

Zaznaczmy na początek, że apel Enei nie dotyczy prosumentów, a więc użytkowników i posiadaczy przydomowych mikroinstalacji.

Rośnie ryzyko zakłóceń w stabilnym działaniu systemów przesyłowych

Enea tłumaczy, że w warunkach szybkiego przyrastania mocy wytwórczych fotowoltaiki i zmiennej pogody, narasta ryzyko zakłóceń w działaniu systemów dystrybucyjnych. To właśnie dlatego Enea chce aby użytkownicy dostosowywali urządzenia do zdalnego sterowania. W przypadku stwierdzenia braku możliwości zdalnego sterowania, spółka zastrzega sobie prawo do wyłączenia tych źródeł energii, aby zapobiec potencjalnym awariom sieci - zakomunikowała Enea.

Reklama

W obliczu zmieniających się warunków pogodowych oraz potrzeb rynku, bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznej staje się priorytetem - apeluje Enea. Spółka podkreśla pilną potrzebę dostosowania urządzeń OZE do zdalnego sterowania. "Warunki pogodowe, które często zmieniają się gwałtownie, mogą doprowadzić do niestabilności pracy sieci, a to z kolei do awarii, czy przerw w dostawach prądu. Zdalne sterowanie pozwoli na prawidłowe i efektywne zarządzanie mocą generowaną przez OZE" - czytamy.

Rosną moce OZE. Enea Operator informuje już o prawie 6 GW z odnawialnych źródeł przyłączonych do sieci

"Prawie 5,9 GW mocy mają już źródła odnawialne przyłączone do sieci spółki. W samym 2023 roku operator przyłączył ponad 24,5 tys. nowych instalacji OZE o mocy przekraczającej 1,5 GW"  informuje Enea.

- Wśród 176 tys. wszystkich przyłączonych do naszej sieci źródeł odnawialnych jest ponad 174 tys. mikroinstalacji, których moc przekroczyła już 1,5 GW. W 2023 roku przyłączyliśmy prawie 24 tys. nowych instalacji, o mocy ponad 300 MW, co świadczy o tym, że rynek prosumencki nadal w Polsce się rozwija - powiedział Marcin Gawroński, prezes Enei Operator.

Do sieci spółki najwięcej przyłączonych jest źródeł fotowoltaicznych. Ich łączna moc wynosi prawie 3,4 GW. Pod względem mocy na drugim miejscu pozostają źródła wiatrowe, których moc przekroczyła w 2023 roku 1,9 GW. Na trzecim natomiast są źródła generujące energię elektryczną z biomasy, których łączna moc wyniosła ponad 370 MW.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fotowoltaika | prosumenci | odnawialne źródła energii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »