Wczasy pod gruszą. Dla kogo i na jakich zasadach?

Nadchodzą wakacje i warto pamiętać, że jedną z form dofinansowania wypoczynku są tzw. wczasy pod gruszą - pieniądze wypłacane w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Aby je otrzymać, nie trzeba planować dalekich podróży, wystarczy wziąć dwa tygodnie urlopu.

O dopłatę - wczasy pod gruszą - można ubiegać się wszędzie tam, gdzie istnieje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). To on gromadzi pieniądze, które są potem wykorzystywane. Do jego powołania zobowiązane są przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 50 osób, przeliczając na pełne etaty. Jeśli firma zatrudnia mniej, o jego utworzeniu wnioskuje zakładowa organizacja związkowa. Bez względu na liczbę etatów, fundusz zakładają jednostki samorządowe i budżetowe takie jak szkoły, przedszkola czy posterunki policji.

Masz etat, masz wczasy pod gruszą

Ze świadczenia mogą skorzystać tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę bez względu na ich staż, kwalifikacje i zajmowane stanowisko. Przysługuje ona również członkom ich rodzin a także byłym pracownikom – emerytom i rencistom z rodzinami. O ile przewiduje to regulamin funduszu, o wsparcie mogą się ubiegać inne osoby. 

Reklama

Wniosek o dopłatę można składać przed lub po wakacjach. Razem z nim należy złożyć oświadczenie o dochodach. Wielkość dofinansowania zależy od sytuacji finansowej pracownika wyliczanej na podstawie miesięcznego dochodu netto na członka rodziny. Każde przedsiębiorstwo samo ustala, jaką kwotę będzie dopłacało i decyduje, ile wynosi kryterium dochodowe pozwalające na korzystanie ze świadczeń. Najczęściej za wczasy pod gruszą można otrzymać od dwustu do tysiąca złotych. Od dodatku nie odprowadza się składek ZUS. A jeśli otrzymana kwota nie przekracza 380 zł, nie płaci się od niej podatku dochodowego. 

Dopłata do urlopu spędzanego też w domu

Dopłatę można otrzymać raz w roku. Wakacje pod gruszą należą się bez względu na to jak, kiedy i gdzie zatrudniony odpoczywa. Nie musi planować wyjazdu latem. Ale zgodnie z art. 3 Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, świadczenie urlopowe jest wypłacane pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego “w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych”. Nie ma znaczenia, jak go spędza. “Może zaplanować wyjazd na wycieczkę, wyjechać gdzieś 'na własną rękę', czy zostać w domu" - czytamy na stronie Serwisu Służby Cywilnej. 

Wczasy pod gruszą dotyczą nie tylko urlopu i wakacji. Pracodawca może częściowo opłacić koszty wspólnego wyjazdu ze współmałżonkiem, kolonii i obozów dziecięcych a także pobytu w sanatorium. Środki z funduszu zakładowego mogą też zostać przeznaczone na działalność sportową, kulturową, wypoczynek, pomoc finansową dla pracowników czy na opiekę dzieci w przedszkolach lub żłobkach. 

ew

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wczasy pod gruszą | fundusz | wakacje | urlop
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »