Wczasy pod gruszą

Czwartek, 17 października 2024 (10:57) Aktualizacja Czwartek, 17 października 2024 (10:57)
Podobnie jak inne świadczenia oferowane przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), "wczasy pod gruszą" mają na celu wspieranie pracowników w trudnej sytuacji materialnej.
Wczasy pod gruszą - najważniejsze informacje
Wczasy pod gruszą /123RF/PICSEL

Wczasy pod gruszą - najważniejsze informacje

Co to są wczasy pod gruszą?

ZFŚS działa jako inicjatywa socjalna, dając zakładom pracy autonomię w ustalaniu dochodowych kryteriów kwalifikujących do różnych świadczeń i usług. Jednakże głównym celem jest skierowanie wsparcia do tych pracowników, którzy najbardziej tego potrzebują.

Każda firma zarządzająca swoim ZFŚS ma wolność w definiowaniu jakie dokładnie świadczenia oferuje swoim pracownikom. Dofinansowanie do wypoczynku, znane jako "wczasy pod gruszą", mimo swojej potocznej nazwy kojarzącej się z czasami PRL nadal jest jednym z najpopularniejszych benefitów.

Ile wynoszą wczasy pod gruszą?

Dofinansowanie do wczasów pod gruszą stanowi formę wsparcia finansowego, której wysokość nie jest stała, lecz uzależniona od indywidualnej sytuacji pracownika.

Przyznanie tego świadczenia opiera się na kryteriach socjalnych, co oznacza, że pracownicy znajdujący się w trudniejszej sytuacji materialnej, posiadający dzieci lub pracujący w szczególnie trudnych warunkach mogą liczyć na wyższe kwoty wsparcia.

Osoby o najniższych dochodach mają priorytet w otrzymaniu dofinansowania.

Dofinansowanie jest zazwyczaj wypłacane przed planowanym urlopem wypoczynkowym, umożliwiając pracownikom organizację i sfinansowanie wypoczynku z otrzymanych środków.

Świadczenie to finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Ponadto jeśli pracodawca finansuje wypoczynek wyłącznie w formie wczasów pod gruszą z funduszu, świadczenie to może być zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 1000 zł w danym roku podatkowym.

Ile dni trwają wczasy pod gruszą?

Zgodnie z art. 3 Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe raz do roku każdemu pracownikowi, który korzysta w danym roku kalendarzowym z co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego.

Wielu pracowników błędnie zakłada, że dofinansowanie na tzw. wczasy pod gruszą jest dostępne tylko przy urlopie dłuższym niż 10 dni roboczych, co odpowiada 14 dniom kalendarzowym. Jednakże świadczenie urlopowe to dodatkowe środki finansowe wypłacane przez pracodawcę dla tych, którzy spełniają wymóg 14-dniowego urlopu, a nie przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS).

Dofinansowanie na wczasy pod gruszą z ZFŚS może być przyznane na każdą liczbę dni urlopu, bez konieczności spełniania ustawowego limitu czasowego. Decyzję o ewentualnych limitach czasowych przyjmuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, a nie ustawa.

Co istotne, możliwość skorzystania z dofinansowania jest ograniczona do jednego razu w roku, niezależnie od miesiąca czy konkretnej formy spędzenia wolnego czasu. Można je wykorzystać nawet na relaks w domowym zaciszu, na przykład oglądając telewizję.

Korzyści z wczasów pod gruszą dla pracodawcy i pracownika

Dla pracodawcy:
  1. Budowanie pozytywnego wizerunku - pracodawca, który wspiera zdrowie i wypoczynek swoich pracowników, postrzegany jest jako bardziej atrakcyjny i odpowiedzialny. 
  2. Efektywniejsze zarządzanie pracą - dzięki temu, że pracownicy planują i wykorzystują dłuższe urlopy, pracodawca może lepiej organizować pracę w firmie.
  3. Zapobieganie pracoholizmowi i wypaleniu zawodowemu - regularne wypoczynki pracowników przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka przemęczenia i związanych z nim problemów zdrowotnych.
  4. Motywacja pracowników - pracownicy, którzy czują się wspierani w zakresie wypoczynku, są zazwyczaj bardziej zaangażowani i produktywni. 
Dla pracownika: 
  1. Niższe koszty urlopu - dofinansowanie w ramach wczasów pod gruszą obniża koszty związane z urlopem.
  2. Większy budżet na wypoczynek - dzięki dofinansowaniu pracownicy mogą pozwolić sobie na lepsze lub dłuższe wakacje.
  3. Możliwość planowania dłuższego urlopu - większa swoboda w planowaniu urlopu sprzyja lepszemu wypoczynkowi, co zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego i pracoholizmu.

Wczasy pod gruszą - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »