We wrześniu podwyżki stóp nie będzie

"Na rozpoczynającym się we wtorek wrześniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zapewne nie podwyższy stóp procentowych. Zrobi to jednak jeszcze w tym roku, ale stopy nie powinny wzrosnąć o więcej niż 25 pkt bazowych" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

"Na rozpoczynającym się we wtorek wrześniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zapewne nie podwyższy stóp procentowych. Zrobi to jednak jeszcze w tym roku, ale stopy nie powinny wzrosnąć o więcej niż 25 pkt bazowych" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Już w sierpniu członkowie RPP zastanawiali się nad podwyżką stóp o 50 pkt bazowych, ale propozycji ta nie została przegłosowana. Zapewne będzie ona powtórzona na wrześniowym posiedzeniu Rady, ale sytuacja nie uległa zmianie w stosunku do tej, którą członkowie RPP brali pod uwagę w sierpniu. Nie należy zatem spodziewać się decyzji o wzroście stóp procentowych.

"RPP nie podejmuje decyzji o zmianie stóp od czerwca 2009 r. I mimo, że stopa referencyjna, która wynosi 3,5 proc. to historyczne minimum, które powinno pozytywnie wpływać na koszt pozyskania pieniądza na rynku finansowym, to jak na razie nie przekłada się na wzrost popytu przedsiębiorstw na kredyt.

Reklama

Od marca 2009 r. (maksymalna historyczna nominalna wartość należności) do sierpnia 2010 r. wartość należności przedsiębiorstw wobec sektora finansowego zmniejszyła się o 18 mld zł, a jednocześnie wartość depozytów firm wzrosła o ponad 21 mld zł. Wskazuje to wyraźnie, że nawet niski koszt kapitału nie zachęca firm do korzystania z zewnętrznego finansowania. Firmy czekają ciągle na potwierdzenie trwałości trendu wzrostowego polskiej gospodarki, a także stabilnej poprawy sytuacji gospodarczej u naszych głównych partnerów handlowych, czyli w krajach UE, a szczególnie w Niemczech. Świetne wyniki gospodarki niemieckiej w I połowie br. okazały się jak na razie nietrwałe.

Poza tym nie wiadomo jaki wpływ na wzrost PKB będzie miała planowana przez rząd podwyżka VAT od stycznia 2011 r. i zamrożenie wynagrodzeń w sektorze publicznym, które może osłabić popyt konsumpcyjny. VAT bez wątpienia wpłynie na wzrost cen. Odpowiedź na pytanie o rzeczywistą skalę tego wpływu przyniesie dopiero przyszły rok.

W ostatnich miesiącach inflacja wyhamowała, jednocześnie prognozy rozwoju gospodarki światowej nie stwarzają przesłanek do istotnego wzrostu cen surowców, który mógłby skutkować podwyżkami cen towarów i usług w Polsce. Sytuacja w rolnictwie także jest opanowana. Co prawda PPI przyspieszył, co może stanowić podstawę do prognozowania wzrostu inflacji, a zatem i stóp procentowych. Jednak zbyt szybkie podniesienie stóp procentowych przez RPP mogłoby zbytnio umocnić złotego, co przy ciągle niestabilnej sytuacji przedsiębiorstw-eksporterów nie byłoby korzystne.

W październiku będzie znana nowa projekcja inflacji i wtedy można się spodziewać decyzji o ewentualnej podwyżce stóp procentowych. Natomiast co się będzie działo w przyszłym roku zależeć będzie od sytuacji gospodarczej nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim na świecie" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lewiatan | Rada Polityki Pieniężnej | W.E.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »