We wtorek poznamy wysokość nowych podatków

We wtorek poznamy wysokość podatków, które za wydobycie gazu łupkowego mają płacić koncerny energetyczne - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Wiceminister środowiska i główny geolog kraju, Piotr Woźniak, w rozmowie z IAR przekonuje, że ujawnienie propozycji ma "skrócić dyskusję na ten temat".

W poniedziałek premier Donald Tusk zapowiedział, że podczas przyszłotygodniowego posiedzenia rząd zajmie się projektem ustawy dotyczącej wydobycia węglowodorów w Polsce, m.in. gazu łupkowego. Pierwotnie zakładano, że gotowy projekt zostanie zaprezentowany w czerwcu.

Główny geolog kraju przyznaje, że kwestia potencjalnych podatków od "łupków" budzi wielkie emocje, dlatego ustawa ma tę kwestię rozstrzygnąć od razu.

- Bardzo nam zależy, żeby ramy podatkowe były od razu w założeniach ustawy ujawnione. To skróci dyskusję o tym, jakie te podatki powinny być.

Obecnie koncerny za 1 tysiąc metrów sześciennych wydobytego gazu płacą około 6 złotych. Jest to tzw. opłata eksploatacyjna.

Reklama

Piotr Woźniak nie chciał zdradzić, jakie propozycje podatków znajdą się w ustawie dotyczącej wydobycia węglowodorów w Polsce. Wierzy on, że nowe obciążenia nie zniechęcą inwestorów do szukania "łupków" w kraju.

- Chyba udało się przekonać wszystkich zainteresowanych, że trzeba zachęcić inwestorów do poszukiwań gazu, a nie skupiać się na sprawach fiskalnych - deklaruje wiceminister środowiska.

Piotr Woźniak potwierdził, że ustawa dotycząca wydobycia węglowodorów zakłada utworzenie Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Ma to być strategiczna spółka w 100 procentach należąca do Skarbu Państwa. Jej zadaniem ma być nadzorowanie działalności sektora wydobywczego.

Od 2007 roku w Polsce wydano ponad 110 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Eksperci szacują, że szybki rozwój wydobycia gazu łupkowego może wymagać inwestycji 4 miliardów dolarów rocznie. Obecnie najwięcej koncesji na poszukiwanie gazu z łupków - 15 - ma PGNiG. PKN Orlen ma osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu.

Gaz łupkowy w Polsce - dołącz do dyskusji na forum

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »