Węgry: Dopłaty do rachunków przez cały 2023 rok. Rząd nadal kupuje gaz w Rosji
Węgry będą dopłacać gospodarstwom domowym do rachunków za prąd i gaz do końca roku. Utrzymanie systemu zapowiedział minister energii. - Dzięki temu systemowi możemy zapewnić swoim obywatelom najtańszy prąd i gaz - wskazał Csaba Lantos.
System dopłat do rachunków za prąd i gaz dla gospodarstw domowych zostanie utrzymany do końca roku, także w okresie zimowym - poinformował w poniedziałek węgierski minister energii Csaba Lantos. - Dzięki temu systemowi możemy zapewnić swoim obywatelom najtańszy prąd i gaz, do poziomu średniego zużycia - dodał.
Utrzymanie cen prądu i gazu na określonym poziomie od lat było jednym z najważniejszych punktów polityki premiera Viktora Orbána. Ubiegłoroczny kryzys energetyczny doprowadził do wprowadzenia ograniczeń w dopłatach do rachunków.
Zgodnie z regulacjami z sierpnia ubiegłego roku, cena prądu i gazu na Węgrzech jest zamrożona do określonego poziomu zużycia. Wynosi on ok. 2500 kWh energii elektrycznej i ok. 1,7 tys. metrów sześciennych gazu rocznie.
Jak podaje Eurostat, ceny gazu i energii elektrycznej na Węgrzech (dla gospodarstw domowych), były w drugiej połowie 2022 roku najniższe w całej UE.
Jak zauważył Lantos, z powodu łagodnej zimy i wysokiego poziomu gazu w magazynach na Węgrzech z pewnością nie zabraknie surowca w przyszłym sezonie grzewczym. Gwarantem tego mają być również duże możliwości magazynowe kraju oraz sprowadzanie gazu w ramach istniejących kontraktów. Rząd podjął jednak decyzję o podniesieniu zapasów inferencyjnych gazu z 10 do 20 proc., czyli do prawie 2 mld metrów sześciennych - poinformował minister.
Węgry sprowadzają gaz m.in. z Rosji. W kwietniu państwa ustaliły, że rosyjski koncern Gazprom będzie mógł dostarczyć na Węgry jeszcze więcej gazu niż przewidują to umowy długoterminowe podpisane przez wybuchem wojny. Chociaż w UE formalnie nie obowiązuje embargo na rosyjski gaz, wiele państw członkowskich dobrowolnie ogranicza dostawy z Rosji albo całkowicie z nich rezygnuje.
W wrześniu 2021 roku Węgry podpisały z Gazpromem długoletni kontrakt na sprowadzanie 4,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Ponadto rosyjska państwowa spółka Rosatom buduje dwa nowe bloki elektrowni jądrowej w Paksu.
Lantos, komunikując decyzję o podtrzymaniu systemu dopłat do rachunków podkreślił, że elektrownia jądrowa w Paksu będzie rozbudowywana. Wskazał również, że zainstalowana moc paneli słonecznych na Węgrzech sięga już 4,5 GW. Dodał, że w celu zwiększania niezależności energetycznej Węgier należy wykorzystywać biomasę oraz zwiększyć krajowe wydobycie paliw kopalnych. W 2021 roku konsumpcja gazu na Węgrzech wyniosła prawie 11 mld metrów sześciennych.