Wiadomo, co ze stopami procentowymi w USA. Jest decyzja Fed

Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych pozostaną bez zmian. Taką decyzję podjął Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Brak obniżki był oczekiwany przez ekonomistów.

Jest decyzja Fed o stopach procentowych w USA. Przedstawiciele Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC), czyli amerykańskiego odpowiednika Rady Polityki Pieniężnej, postanowili pozostawić je bez zmian, czyli w przedziale 5,25-5,50 proc. 

"Komitet dąży do osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2 procent w dłuższej perspektywie. Komitet ocenia, że ryzyko związane z osiągnięciem celów dotyczących zatrudnienia i inflacji nadal przesuwa się w stronę lepszego balansu" - podano w komunikacie FOMC po ogłoszeniu decyzji. "Perspektywy gospodarcze są niepewne, a Komitet pozostaje uważny, jeśli chodzi o ryzyka dla obu wskaźników" - czytamy także w komunikacie.

Reklama

W USA bez niespodzianki. Decyzja Fed nie zaskoczyła rynku

Analitycy w większości nie spodziewali się obniżki stóp. Skłaniały ich do tego dane makroekonomiczne i niedawna wypowiedź szefa Fed. Jerome Powell podczas dorocznego wystąpienia przed Kongresem wskazywał, że Rezerwa Federalna będzie potrzebowała więcej danych, żeby upewnić się, że inflacja w USA zbliża się do celu. 

"Oczekujemy, że Rezerwa Federalna (Fed) pozostawi politykę pieniężną bez zmian na posiedzeniu dziś wieczorem" - przewidywali w porannym komentarzu w środę ekonomiści ING Banku Śląskiego. "Uważamy jednak, że może wykorzystać spotkanie, aby wysłać sygnał, że zaczyna poważnie rozważać obniżkę stóp procentowych, najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu we wrześniu" - dodali.

Jak zauważyli, inflacja w największej gospodarce świata stopniowo hamuje. Stopa bezrobocia tymczasem rośnie. Ich zdaniem Fed "będzie starać się doprowadzić do miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki, co oznacza konieczność relatywnie szybkich obniżek stóp". Analitycy ING Banku Śląskiego oczekują rozpoczęcia cyklu obniżek już we wrześniu. Do końca roku przewidują nawet trzy obniżki stóp, łącznie o 75pb.

Inaczej prognozują ekonomiści Ebury. "Jest w zasadzie jasne, że FOMC nie zmieni w tym tygodniu stóp procentowych" - przewidywał fintech. "Uczestnicy rynku będą jednak uważnie śledzić komunikaty Fedu, wypatrując wszelkich wskazówek, że do ich cięcia może dojść we wrześniu. My spodziewamy się w tym roku dwóch cięć o 25pb - we wrześniu i w grudniu" - dodali analitycy. Jak przypomnieli, przed wystąpieniem szefa Fed w kontraktach futures wyceniane były ok. 2,5 obniżki w tym roku.

Kiedy obniżki stóp w USA? Fed potrzebuje więcej danych

Do niedawnych odczytów odniósł się także w komunikacie FOMC. "Najnowsze odczyty sugerują, że aktywność gospodarcza nadal rozwija się w solidnym tempie. Wzrost zatrudnienia uległ spowolnieniu, a stopa bezrobocia wzrosła, ale pozostaje niska. Inflacja spadła w ciągu ostatniego roku, ale nadal jest nieco wysoka" - czytamy. Jeśli chodzi o inflację Komitet zaznaczył jednak, że "w ostatnich miesiącach nastąpił pewien postęp w kierunku celu inflacyjnego"

Zdaniem Bartosza Sawickiego, analityka Cinkciarz.pl, w komunikacie można znaleźć wskazówki, że we wrześniu nastąpi obniżka stóp. "Stopy procentowe w USA ostatni raz pozostają w obowiązującym od roku przedziale. Komunikat FOMC zawiera nowe wskazówki, że cięcia rozpoczną się we wrześniu" - skomentował analityk w mediach społecznościowych.

"Rynek w pełni wycenia taki ruch i zakłada, że Rezerwa Federalna w 12 miesięcy zetnie stopy o 150pb" - dodał.

Nieco inaczej komunikat FOMC odczytał Piotr Kuczyński z Xelion. "Słownictwo nieco się zmieniło na bardziej jastrzębie - ryzyka są dla obu mandatów Fed (inflacja i rynek pracy). Czekamy na Powella" - skomentował analityk, odnosząc się do planowanej konferencji szefa Rezerwy Federalnej.

"Generalnie nie widać dużych zmian w komunikacie. Kluczowe jest to, że Fed utrzymał zdanie, co do potrzeby większej pewności, co pokazuje, że potrzebuje jeszcze większej ilości danych. Być może Powell podczas konferencji powie, że ta pewność powinna być większa po najbliższych publikacjach i istnieje szansa zapowiedzi podczas sympozjum w Jackson Hole" - skomentowali z kolei analitycy XTB.

Inflacja w USA. Lipcowy odczyt lepiej od oczekiwań

Przypomnijmy, że opublikowane w połowie lipca dane o inflacji w USA okazały się lepsze od przewidywanych. Jak podawaliśmy, inflacja CPI w czerwcu wyniosła 3 proc. w skali roku (oczekiwano 3,1 proc.). W maju wskaźnik był na poziomie 3,3 proc. 

Inflacja bazowa także okazała się niższa niż się spodziewano i wyniosła 3,3 proc. Do tego w ujęciu miesięcznym ceny w USA spadły - o 0,1 proc. Był to pierwszy miesięczny spadek od czterech lat.

USD/PLN

4,1018 0,0037 0,09% akt.: 13.11.2024, 01:39
  • Kurs kupna 4,1008
  • Kurs sprzedaży 4,1027
  • Max 4,1019
  • Min 4,1001
  • Kurs średni 4,1018
  • Kurs odniesienia 4,0981
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fed | dolar | USA | inflacja | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »