Wiadomo, o ile podrożeje gaz od lipca. URE zatwierdził taryfę

Od 1 lipca br., gdy przestaje obowiązywać zarmożenie cen energii, cena gazu dla gospodarstw domowych wyniesie w przypadku taryfy PGNiG Obrót Detaliczny 239 zł/MWh. Oznacza to, że przeciętny odbiorca zapłaci za rachunek za gaz średnio o 20 proc. więcej - wylicza URE. Stawka będzie obowiązywać do końca czerwca 2025 r. Nowe taryfy zostały określone przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Zatwierdzone stawki są cenami netto.

W czwartek Prezes Urzędu Regulacji Energetyki podjął decyzję co do taryfy PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionych. Zgodnie z nowymi zasadami od 1 lipca 2024 roku gospodarstwa domowe zapłacą za gaz wysokometanowy 239 zł/MWh.

Koniec z zamrożeniem cen energii

- Od 1 lipca 2024 r. wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się spadek cen gazu w obrocie hurtowym - wskazuje cytowany w komunikacie Rafał Gawin, Prezes URE.

Reklama

Dodaje, że "nie ma zatem uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za sprzedaż i dystrybucję paliwa gazowego".

URE zaznacza, że z początkiem lipca przestaje więc obowiązywać maksymalna cena gazu dla gospodarstw domowych wynosząca obecnie 200,17 zł/MWh. Podkreślono jednocześnie, że wysokość rachunku za gaz wynika zarówno z opłat za paliwo, opłat dystrybucyjnych, jak i opłat abonamentowych. Wskazano, że "w drugiej połowie roku zostają również odmrożone opłaty dystrybucyjne Polskiej Spółki Gazownictwa, odpowiedzialnej za dystrybucję paliwa gazowego w przeważającej części Polski, które Prezes URE zatwierdził w grudniu 2023 r." Z kolei opłata abonamentowa do końca tego roku pozostanie bez zmian

Podwyżki cen gazu. Ile zapłacimy od 1 lipca?

Zgodnie z wyliczeniami URE przeciętny odbiorca w gospodarstwie domowym, który kupuje gaz od PGNiG Obrót Detaliczny i korzysta z usług spółki PSG zapłaci od lipca za rachunek średnio o 20 proc. więcej. W zależności od przyjętej dla siebie taryfy i zużycia trzeba się będzie liczyć z podwyżkami co najmniej od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Taryfa niższa od obecnej. Ceny były jednak zamrożone

URE zaznacza, że nowa cena - 239 zł/MWh - jest niższa od dotychczas obowiązującej taryfy wynoszącej 290,97 zł. Ze względu jednak na fakt, że ceny zostały zamrożone na poziomie 200,17 MWh, w praktyce oznacza to wzrost cen średnio o 19 proc

W drugiej połowie roku zatwierdzona przez URE stawka będzie ceną maksymalną również dla innych przedsiębiorstw sprzedających gaz. Co prawda będą mogli oni ustalić niższą cenę, natomiast nie będą mieli prawa do rekompensaty z tytułu utraconych zysków. 

Taryfa będzie obowiązywać do końca czerwca 2025 roku. Co warto podkreślić, ceny zatwierdzone przez URE są stawkami netto.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PGNiG | ceny gazu | URE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »