Wicepremier ogłasza "krok milowy dla Polski". To nowa rządowa usługa

Usługa ePłatności w aplikacji mObywatel wzbogacają się o możliwość płatności kartami bankowymi, to krok milowy dla Polski - powiedział w środę wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że wierzy, że w przyszłym roku ePłatności będą dostępne we wszystkich gminach w Polsce.

mObywatel to bezpłatna aplikacja mobilna wydawana przez Ministerstwo Cyfryzacji oferująca dostęp do cyfrowych usług urzędowych oraz elektronicznych dokumentów. Od 14 lipca oferowana jest jej najnowsza wersja - mObywatel 2.0. To właśnie w jej ramach rozwijana jest funkcja ePłatności, która zostaje wzbogacona o możliwość płatności kartą.

Usługa ePłatności w mObywatelu - co się zmienia?

Usługa ePłatności umożliwia sprawdzanie informacji o zobowiązaniach finansowych wobec urzędów oraz opłacanie ich w aplikacji mObywatel. ePłatności obecnie są realizowane pilotażowo w wybranych gminach w Polsce. Do tej pory opłaty mogły być dokonywane za pomocą BLIKA, teraz płatności będzie można zrobić również kartą.

Reklama

"To jest krok milowy dla Polski dlatego, że te funkcjonalności w Europie są marzeniem, a w Polsce stają się rzeczywistością" - mówił na konferencji dotyczącej ePłatności Krzysztof Gawkowski.

Dodał, że choć projekt obecnie jest pilotażem, to wierzy, że w 2025 roku ePłatności będą dostępne dla wszystkich polskich gmin, "że w każdej polskiej gminie ta dostępność, ta funkcjonalność dotycząca ePłatności w mObywatelu, m.in. pozwalająca zapłacić za śmieci czy podatek od nieruchomości, będzie możliwa".

Wicepremier Gawkowski o rozwoju e-usług w Polsce

Gawkowski podkreślił, że ten krok nie byłby możliwy bez partnerów z kategorii biznesu. Podziękował Bankowi Gospodarstwa Krajowego i Fundacji Polska Bezgotówkowa, którzy - jak mówił - od strony partnerów biznesowych pomogli Centralnemu Ośrodkowi Informatyki i resortowi cyfryzacji doprowadzić do tego, że kolejna funkcjonalność w mObywatelu jest możliwa.

Zaznaczył też, że rozwijanie tych funkcjonalności nie byłoby możliwe bez samorządów, które przystąpiły do pilotażu.

"Rozwój e-usług w Polsce, całość tego procesu, w tym włączenie tej kategorii odpowiedzialności za ePłatności, pokazuje, że optymalizacja systemu, że ich zaprojektowanie, że ich umiejętność wykorzystywania przez obywatela to droga, którą - razem prezentując - możemy doprowadzić do tego co najważniejsze - łatwiejszego życia" - mówił wicepremier.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Krzysztof Gawkowski | mObywatel | e-płatności | płatności kartą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »