Wiek emerytalny w górę? Tyle powinien wynosić zdaniem ekspertki
Wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ekspertka wskazuje natomiast, że konieczne jest jego podniesienie. Jeśli do zwiększenia wieku emerytalnego nie dojdzie, możemy liczyć się z załamaniem systemu ubezpieczeń społecznych. Jak wysoko więc należałoby podnieść wiek emerytalny?
- "Podniesienie wieku emerytalnego jest niezbędne i konieczne" - twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH.
- Wyższy wiek emerytalny jest odpowiedzią na pogłębiające się problemy systemu ubezpieczeń oraz rynku pracy.
- Zgodnie z prognozami w 2060 roku niemal 1/3 Polaków będą stanowić osoby w wieku 65 lat i więcej.
Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. O ile w przypadku mężczyzn granica przejścia na emeryturę nie odbiega mocno od standardów w Europie, to już wiek emerytalny dla Polek należy do najniższych w Europie. Tak nisko ustawiony pułap może grozić stabilności systemu emerytalnego w Polsce, przed czym przestrzega ekspertka ze Szkoły Głównej Handlowej.
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii SGH w rozmowie z Polską Agencją Prasową zwróciła uwagę na alarmujące zmiany proporcji w społeczeństwie. Zgodnie z prognozami w 2060 roku liczba ludności w Polsce spadnie do 30,9 mln osób, a wśród nich jeszcze mniejszy niż dziś będzie odsetek osób w wieku produkcyjnym.
W 2025 roku liczba osób powyżej 65. roku życia w Polsce ma wynieść 20,9 proc., w 2060 roku będzie to już prawie co trzeci Polak (32,9 proc.). Jeszcze gorzej będzie w dużych miastach, gdzie udział seniorów wzrośnie nawet 40 proc. ludności. Na wysoki wzrost udziału osób starszych w ogóle społeczeństwa wpływa nie tylko zmniejszająca się liczba urodzeń, ale także malejąca liczba osób w wieku, gdy można zostać rodzicem.
Liczba biorców emerytur będzie więc rosnąć, podczas gdy odsetek osób aktywnych zawodowo będzie systematycznie spadać. Już obecnie wedle danych GUS na jednego emeryta przypada 1,8 pracownika. Nie ulega wątpliwości, że w nadchodzących latach ten stosunek będzie się wyrównywał.
Tak zarysowana sytuacja demograficzna doprowadza do sytuacji, gdy konieczne jest podjęcie debaty na temat wieku emerytalnego. Prof. Chłoń-Domińczak w rozmowie z PAP zaznacza, że chociaż temat jest politycznie bardzo trudny, "podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne".
W innych krajach Unii Europejskiej podwyższanie wieku emerytalnego także jest jednym z tematów debaty publicznej. Jak podkreśla ekspertka, obecnie standardem na kontynencie jest wiek emerytalny wynoszący 67 lat dla kobiet i mężczyzn.
- Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne i konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń i transferów społecznych w Polsce - przekazała prof. Chłoń-Domińczak.
Wyższy wiek emerytalny to nie tylko sposób na ratowanie systemu ubezpieczeń społecznych, ale także na niedobór pracowników. Dłuższa aktywność zawodowa może być sposobem na zachowanie funkcjonalności i konkurencyjności polskiej gospodarki.
Przemysław Terlecki