Wiek emerytalny wzrośnie do 67 lat? Prezes ZUS nie ma wątpliwości

Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwierdził, że wiek emerytalny został w przeszłości słusznie podniesiony, a następnie niesłusznie obniżony. Prezes ZUS ocenił podniesienie wieku emerytalnego, jako racjonalną decyzję, a niepowodzenie zmian emerytalnych i ich cofnięcie pracy uznał za błąd polityków. Wciąż widzi też potrzebę wydłużenia wieku emerytalnego.

  • Rząd PO-PSL w 2012 roku wydłużył wiek emerytalny do 67 lat.
  • Decyzja ta została cofnięta przez rząd PiS w następnej kadencji rządów.
  • Ale przesłanki do wydłużenia wieku emerytalnego zostały, jak zauważa prezes ZUS.

Wiek emerytalny na krótko po 2012 roku został wydłużony. Przypomnijmy, że do 2017 roku, czyli do zmian wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość, wiek emerytalny w Polsce wynosił 67 lat dla obydwu płci. Od jesieni 2017 roku jednak na emeryturę kobiety przejść mogą już w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat. Wiek emerytalny dla kobiet w Polsce jest tym samym jednym z najniższych w Europie.

Reklama

Prezes ZUS: "Wiek emerytalny został niesłusznie obniżony"

W rozmowie z "Faktem" Zbigniew Derdziuk pytany był o zmiany w wieku emerytalnym. Starzejące się społeczeństwo i coraz mniejszy odsetek osób młodych skłaniają do dyskusji na temat wydłużenia pracy Polaków. Jednak nie zanosi się na zmiany w wieku emerytalnym, bo nastroje społeczne na to nie pozwalają. Prezes ZUS problem widzi w decyzjach sprzed ponad 10 lat.

Gdy bowiem rząd PO-PSL na początku drugiej dekady XXI wieku podejmował się zmian, zrobił to zdaniem Zbigniewa Derdziuka w niewłaściwy sposób. "Ten temat został w Polsce bardzo źle poprowadzony. Decyzje polityczne na swój sposób zablokowały racjonalność tych decyzji, które były podjęte w 2012 roku" - ocenił w wywiadzie Derdziuk.

Co więcej, prezes ZUS zwraca uwagę, że podniesienie wieku emerytalnego "jest ze wszech miar uzasadnione ekonomiczne". I choć decyzje przyjęte za poprzednich rządów nie przyjęły się, to temat wydłużenia wieku emerytalnego "wciąż pozostaje ogromnym wyzwaniem dla Polski".

Czeka nas podniesienie wieku emerytalnego? "Przesłanki nie ustały"

Choć minęły lata zarówno od decyzji o zwiększeniu wieku emerytalnego, jak i o jego obniżeniu, to temat wciąż jest istotny, a "przesłanki decyzji o podniesieniu wieku emerytalnego nie ustały", jak zauważył prezes ZUS. Czy to oznacza, że czeka nas podniesienie wieku emerytalnego? Co do tego, że nie ma na to warunków społeczno-politycznych Derdziuk nie ma wątpliwości, ale zauważa jednocześnie, że podejmowanie decyzji w tym temacie jest konieczne.

Przede wszystkim jednak prezes ZUS chce uświadamiać ludzi, że dłuższe życie wiąże się z dłuższą pracą. W innym wypadku bowiem seniorzy skazani są na niskie emerytury, które nie są w stanie zaspokoić ich potrzeb. "Trzeba jednak uświadamiać ludziom, że powinni pracować dłużej, nawet jeśli nie ma przymusu administracyjnego" - oświadczył Zbigniew Derdziuk.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wiek emerytalny | ZUS | Emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »