Wigilia w końcu będzie wolna? Senat zajmie się sprawą

Wigilia dniem wolnym od pracy? Wkrótce petycję w tej sprawie rozpatrzy Senat i niewykluczone, że uzyska poparcie. Za poprzednich kadencji Sejmu, PSL dwukrotnie proponowało, żeby skrócić czas pracy w Wigilię lub sprawić, żeby 24 grudnia w ogóle do pracy się nie szło. PSL twierdzi, że w sprawie dodatkowego dnia wolnego od pracy zdania nie zmieniło. Jakie jest stanowisko reszty koalicjantów?

Wigilia dniem wolnym od pracy - to postulat powracający jak mantra, wysuwany przez różne środowiska - od kościelnego zaczynając, przez związki zawodowe, aż na partiach politycznych kończąc. Właśnie rozpoczyna się kolejny rozdział debaty w tej sprawie. 

Wigilia dniem wolnym od pracy. Do Senatu wpłynęła petycja

Do Senatu wpłynęła bowiem petycja, w ramach której anonimowy autor wskazał na potrzebę ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy - np. w miejsce święta Trzech Króli, obchodzonego 6 stycznia.

Reklama

"Dnia 24 grudnia większość Polaków specjalnie, aby przygotować się do wieczerzy wigilijnej, planuje urlop, nierzadko na żądanie. Niestety dla utrzymania stałej pracy zakładów pracy jest to niemożliwe, aby urlop dostali wszyscy o niego wnioskujący, co prowadzi do niepotrzebnych konfliktów między pracownikami" - napisał autor petycji. "Dodatkowo warto odnotować, iż ktoś, kto regularnie nie wnioskuje w tym dniu urlopu, uchodzi w zakładzie pracy za ateistę" - dodał. 

Kto jest autorem petycji w sprawie dodatkowego dnia wolnego w okresie świąt Bożego Narodzenia? Tego Senat nie podaje. Wiadomo jednak, że o wolne w Wigilię wielokrotnie apelowali posłowie i posłanki Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wolne w Wigilię. PSL nie porzuca pomysłu

Wolnego w Wigilię domagało się PSL. Podczas pierwszych rządów PiS, w 2016 r. do Sejmu trafił poselski projekt ustawy w tej sprawie. Nie dotyczył on jednak całkowicie wolnej Wigilii, a skrócenia w tym dniu czasu pracy do czterech godzin. Wtedy pismo w imieniu wnioskodawców podpisał Krzysztof Paszyk, dzisiejszy minister rozwoju i technologii. 

Kolejny projekt został złożony dwa lata później. Wtedy przewidywał on już ustanowienie dnia wolnego w Wigilię, a także w Wielki Piątek przed Wielkanocą. Autorów reprezentowała posłanka Urszula Pasławska. Polityczka podkreślała, że w Wigilię nie pracuje się w 11 krajach europejskich

Stanowisko PSL, teraz będącego już przy władzy, w tej sprawie się nie zmieniło. "Uważamy, że jest to temat warty debaty. Wskazane byłoby przynajmniej ustawowe skrócenie czasu pracy w te dni, które i tak jest praktyką w wielu zakładach. W Wigilię efektywność pracy i tak jest dużo niższa" - powiedział "Rzeczpospolitej" rzecznik PSL i wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Polityk nie wykluczył rozmowy o wolnej Wigilii z innymi koalicjantami. 

Jak na wolną Wigilię zapatrują się koalicjanci?

Wigilia nie zostanie dniem wolnym bez szerszego poparcia - choćby koalicjantów. Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej oraz członek senackiej Komisji Petycji wyjaśnił, że rozmowy na temat petycji w sprawie dodatkowego dnia wolnego w Senacie jeszcze się nie odbyły, nie mówiąc już o jakichkolwiek decyzjach.  

Stanowisko Lewicy, która od dłuższego czasu postuluje skrócenie tygodnia pracy do czterech dni, też jest przychylne. "Jestem otwarty na tego typu dyskusję, bo nie jest tajemnicą, że w wielu branżach praca 24 grudnia jest fikcją. A skoro coś jest fikcją, po co ją utrzymywać" - uważa poseł Lewicy Tomasz Trela.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »