Winiarz z Podkarpacia producentem wina mszalnego
Wytwarzanie win mszalnych rozpoczął właściciel winnic w Przeworsku na Podkarpaciu Dariusz Rosół. - Jest jak dotąd pierwszym i jedynym winiarzem w Polsce, który produkuje ten rodzaj win - powiedziała PAP sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro.
Zaznaczyła, że wytwórca musiał od władz kościelnych uzyskać status zaprzysiężonego producenta win mszalnych. - Nim został zaprzysiężony przez Kurię Metropolitalną w Przemyślu przeszedł żmudną i długotrwałą procedurę - zauważyła Wawro.
Warunki, jakie musi spełniać wino mszalne są ścisłe określone w prawie kanonicznym oraz Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego. Wino m.in. powinno być czyste, z winogron, bez dodatku obcych substancji. - Nie ma znaczenia czy wino mszalne jest białe, różowe czy czerwone, jednak ze względów estetycznych, żeby nie brudziły szat liturgicznych, najczęściej używane są białe - podkreślił właściciel winnicy.
Rosół dodał, że obecnie produkuje trzy wina mszalne; jedno wytrawne oraz dwa półwytrawne.
- Dla mnie jest to ogromny sukces. Radość większa, niż z jakiegokolwiek medalu, który udałoby mi się zdobyć. Dzięki uzyskanemu statusowi przekazuję sygnał, że można produkować wino bez dodatków, środków chemicznych i ulepszaczy - podkreślił Rosół.
O przyznaniu statusu zaprzysiężonego producenta wina mszalnego decyduje biskup diecezji, na terenie której znajduje się winnica. - Biskup przyjmując przysięgę musi mieć moralną pewność, że producent będzie ściśle przestrzegał przepisów dotyczących wytwarzania wina mszalnego - powiedział rzecznik przemyskiej Kurii Metropolitalnej ks. Bartosz Rajnowski.
Na Podkarpaciu jest ponad 150 winnic. Liczą od kilku arów do dwóch-trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20-40 arów. W regionie uprawia się winorośl głównie w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa i Rzeszowa.
Przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in.: seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch i leon millot na czerwone.
Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku; świadczą o tym np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich. Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego stulecia. Pierwsza winnica powstała w Jaśle.