Winiecki nie widzi obecnie powodu, żeby obniżać stopy procentowe

Obecnie nie ma powodu, żeby zmieniać stopy procentowe w przeciwnym kierunku, niż to miało miejsce w okresie ostatniego roku - uważa Jan Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej.

- Na razie nie widzę powodu, żeby stopy procentowe zmieniać w przeciwnym kierunku, niż to miało miejsce w okresie powiedzmy ostatniego roku - powiedział Winiecki w TVN CNBC.

- Po pierwsze nie widzę przyczyny, dla której obniżenie stóp proc. miałoby poprawić koniunkturę na Zachodzie i w ten sposób na przykład zwiększyć dynamikę polskiego eksportu. Związki między poprawą sytuacji gospodarczej, a obniżeniem stóp proc. nie są takie jednoznaczne - dodał.

- Po drugie, przede wszystkim Rada musi dbać o zdrowie pieniądza, a ten pieniądz od dłuższego już czasu jest toczony przez uporczywą inflację i to się na razie nie zmienia. Wprawdzie projekcje zakładają spadek tej inflacji, ale to też nie tak szybko. A po drugie one zakładają na zasadzie tego, że gospodarka spowalnia, to i inflacja też będzie spowalniać. A to, biorąc pod uwagę fakt, że inflacja jest głównie podażowa, to znaczy bierze się z wysokich cen surowców mineralnych, przemysłowych, paliw i żywności, to widać, że niekoniecznie muszą być jednoznaczne tego związki - ocenia członek RPP.

Reklama

Winiecki pytany co musiałoby się stać, aby pojawił się powód do obniżki stóp, odpowiedział:

- Musiałbym być przekonany, że istnieje tendencja spadku inflacji, a na razie takiego przekonania jeszcze nie mam.

Członek RPP dodał, że gospodarka spowalnia nieco szybciej, niż można było przypuszczać.

- Dane są niekonsekwentne, ale więcej wskazuje na to, że gospodarka spowalnia nieco szybciej. Myślę, że takim decydującym elementem oceny będzie to, czy skala spadku dynamiki wzrostu PKB w drugim kwartale będzie równie duża, jak w pierwszym. To by znaczyło, że rzeczywiście gospodarka szybciej spowalnia. (...) dane o spadku są dość niekonsekwentne, więc zobaczymy, co przeważy - powiedział.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »