Reklama

Właściciel Biedronki rezygnuje z części planów. ​Hebe będzie się koncentrować na drogeriach

Spółka Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja, zarządzająca siecią drogerii i aptek Hebe, zdecydowała, że skoncentruje swoje plany rozwojowe tylko na części drogeryjnej.

Reklama

Decyzja jest związana z tym, że dynamika polskiego rynku aptecznego ograniczyła możliwości uzyskania przez firmę niezbędnego efektu skali w tej branży.

W efekcie, zamkniętych zostanie 47 aptek, a pod koniec lipca rozpocznie się proces zwolnień grupowych, który ma potrwać dwa miesiące.

Reklama

Jak podano, zaprzestanie działalności aptecznej przez firmę dotknie 290 pracowników, stanowiących 8,7 proc. ogółu zatrudnionych w spółce. W ramach odprawy otrzymają pakiet świadczeń do trzech razy przewyższających wymagania prawne.

Jeronimo Martins miało w II kw. 69 mln euro zysku netto jednostki dominującej, spadek o 31,5 proc. rok do roku

Grupa Jeronimo Martins, właściciel m.in. sklepów Biedronka, miała w drugim kwartale 2020 roku 69 mln euro zysku netto j.d. wobec 101 mln euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Przychody spadły w tym okresie o 1,3 proc. do 4,6 mld euro. EBITDA spółki wyniosła 325 mln euro, co oznacza spadek o 8,8 proc. rdr.

W całym I półroczu 2020 roku EBITDA grupy spadła o 4,9 proc. rdr do 635 mln euro przy przychodach na poziomie 9,3 mld euro (wzrost o 4,6 proc. rdr). Zysk netto jednostki dominującej wyniósł 104 mln euro (spadek o 36,2 proc. rdr).

Przychody sieci Biedronka wzrosły w I półroczu w krajowej walucie o 10,9 proc. rdr do 6,5 mld euro, a w II kwartale o 8,7 proc. do 3,3 mld euro. Sprzedaż LFL wzrosła o 7,8 proc. w pierwszej połowie roku i o 4,8 proc. w II kwartale. 

EBITDA Biedronki wyniosła w I półroczu 589 mln euro wobec 560 mln euro przed rokiem. Marża EBITDA spadła do 9 proc. z 9,2 proc. rok wcześniej.

CAPEX Grupy Jeronimo Martins wyniósł w pierwszej połowie 2020 roku 142 mln euro wobec 238 mln euro rok wcześniej, z czego nakłady w Biedronce sięgnęły 61 mln euro.

Grupa JM poinformowała, że nie przedstawi prognozy na 2020 rok z powodu dużej niepewności wynikającej z pandemii. 

Dowiedz się więcej na temat: handel Polska | farmaceutyka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »