Woda-wodór-węgiel, czym jest projekt 3W?

Czy w przyszłości czeka nas zagłada klimatyczna? Jeśli nie zrobimy nic w kierunku zmiany naszego stylu życia, najczarniejsze scenariusze z filmów katastroficznych mogą się zrealizować. Jednak człowiek szybko się adaptuje i szuka rozwiązań. Na fali koniecznych zmian powstała inicjatywa 3W, która również brzmi jak pieśń przyszłości, jednak jest to piękna wizja.

Prezentacja partnera

Przyszłość w zrównoważonym świecie

Rolety odsłaniają się automatycznie i budzą nas pierwsze promienie słońca. Spaliśmy doskonale, parametry organizmu są w normie. Następnie bierzemy prysznic pod idealnie dobraną temperaturą wody. Kąpiel może potrwać trochę dłużej, w końcu mamy przydomową oczyszczalnię ścieków, dzięki której zużywamy 10 razy mniej wody. Na śniadanie sałatka - warzywa pochodzą prosto z ogródka, a właściwie przydomowej, w pełni zautomatyzowanej farmy akwaponicznej. Podlewamy ją oczywiście deszczówką pozyskiwaną dzięki małej retencji wody.

Zarówno ogródek, jak i cały nasz dom zasila hybrydowy magazyn wodorowo-bateryjny, który gromadzi nadmiar energii produkowanej przez panele słoneczne. Dzięki temu zyskujemy pełną niezależność od sieci elektroenergetycznej. Niezjedzone resztki ze śniadania staną się paliwem do produkcji wodoru, którym zasilimy samochód - rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Biomasa, czyli właśnie biodegradowalne resztki spożywcze, używana jest w reaktorach do produkcji wodoru. To paliwo przyszłości można również pozyskiwać z instalacji OZE: paneli fotowoltaicznych, wiatrowych czy wodnych, dlatego samochód zasilimy zieloną energią nie tylko na stacji, ale nawet we własnym garażu. To wszystko sprowadza się właśnie do 3W: wody, wodoru i węgla (nie jako paliwa kopalnianego, a materiału wykorzystywanego w innowacyjnych technologiach).

Konkurencyjność polskiej gospodarki

Polska jest jednym z największych producentów wodoru w Europie. W szybkim tempie rozwijamy również nanotechnologie węglowe. Gorzej jest z wodą. Na jednego mieszkańca przypada jej średnio 1600 m³, czyli trzy razy mniej niż wynosi średnia europejska. Jednak paradoksalnie ta niedogodność jest naszym atutem, gdyż zmusza nas do tworzenia systemów pozwalających wodę oszczędzać i odzyskiwać.

Te trzy zasoby polskiej gospodarki zainspirowały do stworzenia przez Bank Gospodarstwa Krajowego inicjatywy 3W, która ma nam zapewnić przyszłość jak opisana powyżej. W jaki sposób?

- Zmiany klimatyczne i transformacja energetyczna to wyzwania, przed którymi stoi cały świat. Chcemy, jako bank rozwoju, inicjować dyskusję o wykorzystaniu wodoru, wody i węgla poza energetyką oraz realnie zmieniać naszą gospodarkę w perspektywie najbliższych kilkunastu lat - dodaje Daszyńska-Muzyczka.

3W: woda-wodór-węgiel

Inicjatywa 3W ma wspierać i motywować świat nauki i biznesu do tworzenia nowoczesnych technologii stosowanych już teraz w przemyśle, energetyce i medycynie, których podstawą są właśnie te trzy zasoby: woda, wodór i węgiel. Dzięki temu polska gospodarka ma stawać się coraz bardziej zielona, nowoczesna i konkurencyjna.

Woda potrzebna jest nie tylko jako źródło życia dla ludzi, zwierząt i roślin, ale również jest podstawowym zasobem wykorzystywanym w przemyśle i energetyce. Jej niedobory zmuszają nas do dynamicznej rozbudowy retencji i systemów melioracyjnych. Dzięki tym zmianom będziemy mogli mądrze zarządzać zasobami wody i zacząć działać w obiegu zamkniętym.

Wodór nazywany jest paliwem przyszłości. Polska już teraz należy do liderów jego produkcji - jesteśmy trzecim największym producentem na świecie. Co prawda obecnie wytwarzamy głównie wodór szary, czyli ten emitujący gazy cieplarniane, ale w strategiach na najbliższe lata obecne są plany zielonej transformacji. A rewolucja dzieje się już teraz - po ulicach polskich miast jeżdżą chociażby autobusy napędzane tym paliwem.

Ostatni wspomniany zasób to węgiel, który wykorzystujemy w nowoczesnych technologiach. Najważniejszymi jego cechami są wytrzymałość i lekkość. Z kompozytu węglowego produkuje się zbiorniki na trudny do magazynowania wodór. Nanomateriały węglowe świetnie magazynują energię i przyspieszają czas ładowania, przez co obniżają straty prądu. Zbudowany z atomów węgla grafen może posłużyć do produkcji m.in. elastycznych ekranów czy baterii o zwiększonej wydajności, szeroko wykorzystywany jest także w medycynie. Z grafenu tworzy się nanorurki węglowe, które znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach: od branży tekstylnej i produkcji sprzętów sportowych przez inżynierię przemysłową, aż po eksplorację przestrzeni kosmicznej.

Bank Gospodarstwa Krajowego chce być łącznikiem pomiędzy światem nauki, biznesu a administracją. Wszystko po to, by zadbać o kondycję naszego środowiska i zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki w duchu zrównoważonego rozwoju. A w konsekwencji - wprowadzić nas wszystkich w nową, bezpieczniejszą i wygodniejszą przyszłość.

Prezentacja partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »