Wojewoda chce, by fundacja ojca Rydzyka płaciła więcej za grunty. "Szkoda dla Skarbu Państwa"

Wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel jest zdania, że opłaty, jakie fundacja o. Tadeusza Rydzyka płaci za grunty, na których wybudowano Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II, są za niskie i wymagają zaktualizowania. W tej sprawie skierował pismo do prezydenta Torunia. Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy podkreślił, że "brak działań jest szkodą dla Skarbu Państwa i może być naruszeniem dyscypliny finansów publicznych".

Muzeum Pamięć i Tożsamość, będące jednym z ważniejszych przedsięwzięć, w które zaangażowany jest o. Tadeusz Rydzyk, od kilku miesięcy jest przedmiotem zainteresowania nie tylko mediów, lecz także polityków. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz zdecydował niedawno o wstrzymaniu dofinansowania na budowę siedziby i wystawę stałą muzeum. 

Teraz redemptorysta ma kolejne sprawy na głowie. Wszystko za sprawą publikacji Wirtualnej Polski, która ujawniła, że zakonnicy zaczęli organizować odpłatne wydarzenia, w tym m.in. pokazy filmowe, na terenach, które otrzymali od miasta "z ogromną zniżką i bez przetargu pod warunkiem, że nie będzie tam prowadzona działalność komercyjna". 

Reklama

Wojewoda chce, żeby redemptoryści płacili więcej. "Szkoda dla Skarbu Państwa"

Wojewoda kujawsko-pomorski przeprowadził analizę dokumentów, z której wynika, że wysokość stawek opłat za grunty, na których stoi Muzeum Pamięć i Tożsamość, nie była aktualizowana od 2018 r. Zdaniem Michała Sztybla takie działanie jest niedopuszczalne.  

- Wojewoda Kujawsko-Pomorski podjął decyzję o rozpoczęciu kontroli działań podejmowanych przez Prezydenta Miasta Torunia realizującego zadania zlecone z zakresu administracji rządowej, obejmującą między innymi aktualizację opłat z tytułu użytkowania wieczystego - czytamy w komunikacie Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. 

- Brak działań jest szkodą dla Skarbu Państwa i może być naruszeniem dyscypliny finansów publicznych - dodano. 

Jak podaje wp.pl, w piśmie skierowanym do prezydenta Torunia wojewoda wskazał, że "należy niezwłocznie podjąć działania zmierzające do aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego przedmiotowych nieruchomości, co spowoduje wzrost ponoszonej opłaty na rzecz Skarbu Państwa". 

Prezydent poinformował, że "wartość gruntu została przeszacowana"

- Zgodnie z prawem w imieniu Skarbu Państwa miasto popiera opłatę wieczystego użytkowania. Wartość gruntu, o który pytał wojewoda, została zgodnie z prawem przeszacowana i Fundacja za ten grunt będzie płacić 20 proc. więcej niż do tej pory - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" prezydent Torunia. 

Michał Zaleski dodał, że "ma przygotowaną odpowiedź do wojewody w tej sprawie". 

Dziennik podaje, że do tej pory Fundacja płaciła około 6 tys. zł rocznie tytułem opłaty za użytkowanie wieczyste. - Teraz będzie to 1,2 tys. zł więcej - dodano.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: o. Tadeusz Rydzyk | Fundacji Lux Veritatis | dzierżawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »