Wojna o KRUS zapowiada się totalna
Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych chce powołania komisji, która byłaby partnerem do rozmów z rządem na tematy dotyczące rolnictwa. Związek przygotował projekt ustawy, która ma utworzyć takie gremium - poinformował PAP szef Kółek Rolniczych Władysław Serafin.
Serafin powiedział, że jego organizacja na początku lutego chce poprosić posłów, by poparli projekt ustawy o komisji dialogu społecznego i partnerstwie w rolnictwie; wówczas trafiłby do prac sejmowych jako projekt poselski. Dodał, że Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych zwróci się w tej sprawie do wszystkich klubów, ale - jak powiedział - największe szanse są na to, że poprze go klub PSL.
Serafin wyjaśnił, że komisja miałaby działać na wzór Komisji Trójstronnej. W skład nowego gremium weszliby przedstawiciele nie tylko organizacji rolniczych, ale też rządu i związków zawodowych. Mogliby oni zajmować się problemami wsi i rolnictwa, np. ubezpieczeniami rolniczymi, sprawami socjalnymi czy opłacalnością produkcji rolnej.
Zaznaczył, że obecnie nie ma takiego gremium, z którym rząd chciałby rozmawiać na te tematy. Podkreślił, że sprawy dotyczące rolnictwa omawiane są na posiedzeniach Komisji Trójstronnej, w której nie ma ani jednego reprezentanta rolników.
Prace nad projektem trwają od kilku miesięcy. Serafin zaznaczył, że w Kancelarii Prezydenta odbyły się dwa spotkania w tej sprawie, w których wzięło udział kilka organizacji rolniczych, m.in. Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, "Solidarność" Rolników Indywidualnych, Samoobrona, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Izby Rolnicze oraz związek "Ojczyzna".
Organizacje rolnicze popierają ideę utworzenia takiej komisji, jednak zgłaszają swoje uwagi do projektu. Przewodniczący "Solidarności" RI Jerzy Chróścikowski powiedział PAP, że jedną z najbardziej kontrowersyjnych jest ustalenie "parytetów reprezentatywności" związków w komisji.
Podkreślił, że projekt jest dopiero materiałem wyjściowym do dyskusji, a nie gotowymi ustaleniami.
"Jesteśmy na etapie negocjacji, ekspertyz i opinii.
Chcemy ustalić kilka elementów tej ustawy, tak by była ona spójna" - powiedział Chróścikowski. Dodał, że planowane jest kolejne spotkanie konsultacyjne w tej sprawie, ale jego termin nie został jeszcze ustalony. "Oczekuję, iż zostanie wypracowany wspólny projekt wszystkich organizacji" - podkreślił. Jego zdaniem, lepiej jest przygotować dobry, uzgodniony i spójny projekt, niż kontrowersyjny dokument, który może "przepaść" w Sejmie.
Czytaj również: