Work Service: 56 proc. badanych uważa, że rodacy nie będą wracać z zagranicy
56 proc. badanych, których emigracja dotyczy osobiście lub za pośrednictwem najbliższego otoczenia, uważa, że pomimo poprawiającej się sytuacji na rynku pracy, nasi rodacy nie będą wracać z zagranicy - wynika z najnowszego raportu Work Service.
Z raportu firmy rekrutacyjnej Work Service wynika, że najbardziej pewni powrotów Polaków są ci, których członkowie najbliższej rodziny przebywali na emigracji i już wrócili. W tej grupie odsetek odpowiedzi "tak" wynosi aż 46 proc. Wynik na poziomie 44 proc. odnotowano wśród tych, których bliscy wciąż są poza granicami kraju. 37 proc. emigrantów, którzy już wrócili do kraju, też jest zdania, że sytuacja na rynku pracy skłoni do powrotów.
Jak wynika z najnowszych danych Work Service, emigracja dotyczy już 80 proc. Polaków - osobiście lub za pośrednictwem znajomych i rodziny. 43 proc. badanych podawało, że ich bliscy wyjeżdżali i już wrócili do kraju. Z kolei 38 proc. respondentów stwierdziło, że ich znajomi nadal przebywają na emigracji. Co czwarty badany zadeklarował, że członek najbliższej rodziny zdecydował się na emigrację, ale już wrócił, a 22 proc. Polaków osobiście pracowało w innym kraju.
Prezes Work Service Maciej Witucki zwrócił uwagę w raporcie, że doświadczenia emigracyjne wśród badanych są bardzo powszechne - jedynie 19 proc. Polaków nie miało w swoim otoczeniu osób wyjeżdżających do pracy za granicą. Zdaniem Wituckiego, najlepszym źródłem informacji o potencjalnych powrotach naszych rodaków mogą być właśnie osoby, które same wyjeżdżały w celach zarobkowych albo mają kogoś takiego w rodzinie. - Jednak tylko 36,4 proc. z nich jest przekonana, że pomimo rekordowo niskiego bezrobocia i rosnących płac, nasi rodacy będą skłonni wrócić do Polski"- podkreślił.
Zdaniem Wituckiego, z perspektywy rynku pracy, na którym coraz bardziej brakuje chętnych do pracy - przede wszystkim wśród pracowników średniego szczebla - ograniczony optymizm co do powrotów to bardzo niepokojący sygnał. "W obecnych warunkach polscy emigranci mogliby stanowić naturalną rezerwę kadrową dla permanentnie zwiększającego się zapotrzebowania na specjalistów" - dodał.
W swoim raporcie Work Service powołał się na dane Narodowego Banku Polskiego. Wynika z nich, że wraz z rosnącą liczbą polskich emigrantów, w ostatnich latach notowane są spadki transferów finansowych do kraju. "Jak pokazują dane Narodowego Banku Polskiego, w II kwartale 2017 r. z tytułu pracy Polaków za granicą trafiło do kraju 3,9 mld złotych. To wynik o 1,7 proc. niższy niż przed rokiem i o 2,6 proc. mniejszy niż dwa lata temu" - napisano.
Dyrektor zespołu analiz w Work Service Andrzej Kubisiak zwrócił w badaniu uwagę, że wielu naszych rodaków już się zakorzeniło na emigracji i woli wiązać przyszłość z nowymi miejscami zamieszkania. - Widać to choćby po rosnącej konsumpcji środków zarobionych za granicą i coraz mniejszymi transferami do kraju. Stąd nie powinien dziwić brak przewidywań masowych powrotów Polaków z emigracji wśród naszych rodaków - dodał.
Raport "Migracje Zarobkowe Polaków VII" został przygotowany i opracowany na zlecenie Work Service przez Kantar Millward Brown. Badanie zostało zrealizowane między 12 a 16 września 2017 r.
Badanie zrealizowano na próbie liczącej 636 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków liczącej 1000 osób. Wykluczono z niej: emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem. Wyniki poddano procedurze ważenia na podstawie struktury zmiennych rekrutacyjnych wg danych GUS. Badanie zostało przeprowadzone metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu CATIBUS.