Wotum nie przejdzie?
Sejmowa komisja skarbu zarekomendowała Sejmowi głosowanie przeciwko wnioskowi o wotum nieufności dla minister skarbu Aldony Kameli - Sowińskiej.
Za takim rozstrzygnięciem opowiedziało się 12 posłów w tym Tomasz Wójcik oraz Adam Biela, którzy byli sygnatariuszami wotum przeciwko pani minister. Wniosek poparło ośmiu posłów, głównie z SLD, a jeden poseł wstrzymał się od głosu. Jednak to czy minister utrzyma się na stanowisku będzie zależało od czwartkowego głosowania. Dziś mają być w krótkich oświadczeniach przedstawione stanowiska klubów. Najciekawsze będzie zapewne oświadczenie SLD, które uzależnia głosowanie nad wnioskiem od odpowiedzi pani minister na zadane przez klub 21 pytań. Wczoraj po południu na krótkiej konferencji prasowej Kamela-Sowińska powiedziała, że odpowiedziała na wszystkie pytania Sojuszu i ma nadzieję, że będą one przyjęte z dobrą wolą.
Minister Kamela-Sowińska w odpowiedzi na zarzut oponentów, że nie prowadzi racjonalnej polityki prywatyzacyjnej stwierdziła, że polityka ta została określona w dokumencie Prywatyzacja do 2001 roku, który jest przez nią rzetelnie realizowany. Według niej nieprawdziwy jest również zarzut o spowolnieniu prywatyzacji, gdyż za jej kadencji rozpoczęto 44 nowe projekty.
Minister poinformowała posłów, że KERM zajmie się w czwartek projektem sprzedaży 18 proc. akcji PKN Orlen. Dokonana zostanie też zmiana rządowego programu prywatyzacji firmy. Będzie polegać na tym, że z programu zostanie wykreślony zapis mówiący o tym, że PKN Orlen nie może być prywatyzowany z udziałem inwestora strategicznego.