Wraca temat globalnego podatku cyfrowego. Francja za, USA i Indie przeciw

Podatek od cyfrowych gigantów, tzw. GAFA, ma być jednym z tematów dyskutowanych na trzydniowym spotkaniu ministrów finansów i szefów banków centralnych G20 w Indiach - poinformował Bruno Le Maire, francuski minister gospodarki i finansów. Polityk ubolewał, że Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska i Indie blokują negocjacje w sprawie opodatkowania największych firm technologicznych.

Podatek GAFA - skrót od słów Google, Amazon, Facebook, Apple - ma być nakładany na cyfrowe platformy. Jak podkreślają zwolennicy podatku, dzięki niemu zostanie przywrócona uczciwa konkurencja na poziomie globalnym. Teraz firmy te płacą niewiele, zwłaszcza w rozwijających się krajach. Z informacji organizacji pozarządowej ActionAid wynika, że na przykład Google, Microsoft i Facebook rocznie powinny zapłacić w krajach rozwijających się o 2,8 mld dolarów więcej, niż to robią. (dane za 2020 r.)

G20 o podatku GAFA

Francuski minister gospodarki i finansów poinformował, że podatek GAFA będzie przedmiotem dyskusji na spotkaniu ministrów finansów i prezesów banków centralnych G20 w Indiach, które odbędzie się od 23 do 25 lutego. Polityk przyznał, że szanse na osiągnięcie porozumienia są niewielkie, bo - jak wskazał - „dziś sprawy są blokowane między innymi przez Stany Zjednoczone, Arabię Saudyjską i Indie”.

Reklama

Mimo to - informował - Paryż będzie apelował o przełom i dzielił się czteroletnimi doświadczeniami. Podatek cyfrowy obowiązuje tam od 2019 r. Zgodnie z nim, koncerny technologiczne, których globalne przychody przekraczają 750 mln euro rocznie, a we Francji wynoszą co najmniej 25 mln euro rocznie, muszą płacić 3 proc. od obrotów międzynarodowych. Bruno le Maire poinformował, że podatek przynosi Skarbowi Państwa blisko 700 mln euro rocznie. Minister zastrzegł, że jeśli kraje G20 i OECD nie będą w stanie porozumieć się w tej sprawie, opowie się za rozwiązaniem europejskim.

Nad podatkiem debatuje Bruksela

Jest ono opracowywane przez Brukselę od pięciu lat. W 2018 roku Komisja Europejska przedstawiła dyrektywy, których celem było uregulowanie pracy przedsiębiorstw prowadzących w UE działalność w obszarze gospodarki cyfrowej. Jedna z nich dotyczy osób prawnych i ma umożliwić krajom opodatkowanie zysków generowanych przez firmy cyfrowe, nawet jeśli przedsiębiorstwa nie były w danym kraju obecne fizycznie. Druga dyrektywa ma wyznaczyć wspólny system podatku od usług cyfrowych. W UE ich przyjęcie blokują Węgry. 

Francja nie jest jedynym krajem w Europie, w którym obowiązuje lokalny podatek GAFA. Od trzech lat Digital Services Tax wynoszący 2 proc. od przychodów muszą płacić cyfrowi giganci w Wielkiej Brytanii. Podatek objął tych, których globalne przychody przekraczają 500 mln funtów rocznie, z czego 25 mln jest generowane na Wyspach. Mimo krytyki opozycji, 3-proc. podatek od usług cyfrowych wprowadziła Hiszpania. Podobny podatek obowiązuje także we Włoszech. Austria obłożyła cyfrowe firmy 5-proc. podatkiem, a między 2,5 a 6,9 proc. od cyfrowych reklam każe sobie płacić Szwecja. 

Polska popiera globalny GAFA

W naszym kraju od lipca 2020 roku obowiązuje opłata od przychodów uzyskiwanych w Polsce przez operatorów platform świadczących usługi wideo na żądanie. W minionym roku Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że Warszawa nie będzie blokowała w Brukseli prac nad wprowadzeniem globalnego podatku CIT. Przed dwoma laty Polska wraz ze 130 krajami należącymi do OECD i G20, podpisała oświadczenie o chęci wypracowania nowych zasad opodatkowania dużych międzynarodowych przedsiębiorstw, w tym gigantów technologicznych. Wśród krajów, które odmówiły były m.in. Irlandia, Estonia i Węgry. 

Spotkanie  ministrów finansów i szefów banków centralnych G20 w Indiach rozpocznie się w przeddzień pierwszej rocznicy ataku Rosji na Ukrainę. Dlatego zebrani omówią m.in. makroekonomiczne skutki wojny. Zastanowią się też nad przezwyciężaniem spowolnienia ekonomicznego spowodowanego pandemią COVID-19. W ramach szczytu odbędzie się spotkanie Grupy G7. 

Ewa Wysocka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: G20 | G7 (G8) | Indie | podatek cyfrowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »