Wraca temat inwestycji Google'a w Polsce. Kolejny głos o "miliardach złotych"

Google chce zainwestować w Polsce miliardy złotych - potwierdziła w mediach społecznościowych Ruth Porat, prezes i dyrektor ds. inwestycji w Alphabet i Google. Jej wpis na platformie X udostępnił minister finansów Andrzej Domański, podkreślając skalę nakładów. Po ogłoszeniu przez premiera inwestycji Googla od razu rozgorzała dyskusja na temat jej rzeczywistej wartości.

W czwartek premier Donald Tusk oraz prezes Alphabet i Google głosili podczas konferencji prasowej podpisanie memorandum ws. współpracy w dziedzinie sztucznej inteligencji. List intencyjny ma umożliwić większe zaangażowanie inwestycyjne Google w Polsce

Inwestycje Googla w Polsce. "Kolejny krok naprzód"

W sprawie zapowiadanych inwestycji głos na platformie LinkedIn zabrała Ruth Porat, prezes i dyrektor ds. inwestycji w Alphabet i Google. Podkreśliła, że podczas spotkania Pichaia z Tuskiem omówiono partnerstwo w zakresie sztucznej inteligencji, które ma "napędzać wzrost gospodarczy w Polsce i pomóc w transformacji sektorów, w tym cyberbezpieczeństwa, zdrowia i energii w całym kraju". 

Reklama

"Cieszymy się, że podpisaliśmy protokół ustaleń, który stanowi ważny krok naprzód po dziesięcioleciach inwestycji Google w Polsce, w tym budowy największego centrum inżynieryjnego Google w UE" - napisała na platformie Porat. 

Dyrektor ds. inwestycji w Alphabet i Google dodała, że aby zrealizować wizję wyrażoną w protokole ustaleń, Google przewiduje zainwestowanie miliardów złotych i "oczekuje ścisłej współpracy z rządem i Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) w celu przyspieszenia wdrożenia sztucznej inteligencji w Polsce". W jej ocenie ma to przynieść korzyści dla całego kraju. 

Porta doceniła także wysiłki Polski w inwestowanie w transformację cyfrową za pomocą sztucznej inteligencji. Zwróciła także uwagę na tempo tych zmian.

Google zainwestuje w Polsce miliardy złotych. Spór o skalę inwestycji

Według kancelarii premiera efektem podpisanego w czwartek memorandum o współpracy Polskiego Funduszu Rozwoju z Google będą miliardowe inwestycje Google w Polsce.

Prezes Alphabet i Google odnosząc się do memorandum powiedział: "zakładamy, że w ten sposób przyczynimy się do wzrostu polskiego PKB o 8 proc.". Dodał, że z szefem polskiego rządu rozmawiał m.in. "o ogromnych szansach Polski w dziedzinie sztucznej inteligencji". "Ambicje oraz talenty dają Polsce nową pozycję w europejskiej innowacji" - stwierdził Pichai. Według Google'a generatywna sztuczna inteligencja mogłaby przyczynić się do wygenerowania dodatkowych 50-55 mld zł.

Pichai podkreślił na konferencji, że Polska to w tej chwili największy hub inżynieryjny Google, zatrudniający ponad 2 tys. pracowników, który był budowany przez ponad 20 lat. Ogłosił, że Google rozszerzy swoje programy szkoleniowe w Polsce tak, by kolejny milion osób wyposażyć w umiejętności wykorzystania sztucznej inteligencji. Firma przeznaczy na to 5 mln dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat

W mediach niemal od razu pojawiły się komentarze ekspertów i polityków, że skala inwestycji jest niewielka. Minister finansów Andrzej Domański odnosząc się do tych zarzutów napisał na platformie X, że "jeżeli ktoś myśli, że prezes Googla przyjeżdża do Polski, żeby rozmawiać z premierem o inwestycji za 5 mln dolarów, to niech pomyśli raz jeszcze...". 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Google | inwestycje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »