Reklama

Wrocław: Zieloni proponują wprowadzenie automatów do recyclingu opakowań plastikowych

Wrocławscy działacze Partii Zieloni rozpoczynają zbiórkę podpisów pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą "Plastikowa butelka zwrotna". Proponują pilotażowy zakup automatu do skupu tych butelek. W sierpniu projekt uchwały trafi na obrady Rady Miejskiej Wrocławia.

- Wszyscy widzimy, że mamy problem, którym jest zalewająca miasto ilość plastiku. Plastik jest wszędzie, w parkach, w lasach wokół Wrocławia i, jak widać, selektywne zbiórki śmieci nie funkcjonują. Ludzie niestety nie wyrzucają tych śmieci do odpowiednich pojemników - mówiła na briefingu przedstawicielka komitetu zbierającego podpisy pod inicjatywą Aneta Dukszto.

Zdaniem Zielonych rozwiązaniem problemu są automaty do skupowania butelek z tworzyw sztucznych, które z powodzeniem funkcjonują już na zachodzie Europy. - Takie butelkomaty stoją już od kilkunastu lat w Niemczech. Ludzie wrzucają do nich butelki i dostają za nie pieniądze. Mieszkańcy, otrzymując nagrodę, zechcą poddawać butelki recyklingowi. Taki automat może być motywatorem, żeby o ten porządek zadbać - tłumaczyła.

Reklama

Przewodniczący Partii Zieloni we Wrocławiu Maciej Słobodzian wyjaśnił, że uchwała zobowiązuje prezydenta miasta do zakupu jednego automatu w ramach pilotażu programu. - Trzeba od czegoś zacząć, a mieszkańcy muszą się przekonać do tego pomysłu. Trzeba też znaleźć odpowiednie rozwiązanie, gdyż nagrodą za oddaną butelkę niekoniecznie musi być kaucja. To może być np. zniżka na bilety komunikacji miejskiej, do Aquaparku, kina czy teatru. Jest tu duże pole do popisu do współpracy z biznesem - mówił. Automat miałby zostać umieszczony w ogólnodostępnym, często uczęszczanym miejscu.

Po zebraniu wymaganych 300 podpisów uchwała zostanie przedstawiona Radzie Miejskiej Wrocławia i poddana pod głosowanie. - Mam nadzieję, że spotkamy się z bardzo dobrym odzewem ze strony mieszkańców w czasie zbiórki podpisów. Do końca sierpnia chcemy złożyć je razem z uchwałą do przewodniczącego rady miejskiej, żeby już na pierwszej sesji po wakacjach radni mogli się pochylić nad tą sprawą - dodał Słobodzian.

Zwrócił też uwagę, że miasto w ostatnim czasie deklaruje chęć walki z plastikiem. - Jest prowadzona akcja "Wrocław nie marnuje", jest też zarządzenie prezydenta zakazujące stosowania w ratuszu plastiku. Liczymy, że nasza uchwała bez problemu zostanie przyjęta - ocenił.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »