Wskaźnik koniunktury w przemyśle w styczniu spadł o 5 pkt

Koniunktura w przemyśle przetwórczym w styczniu uległa dalszemu pogorszeniu, na skutek oddziaływania czynników sezonowych. Wskaźnik koniunktury zmniejszył swoją wartość w stosunku do grudnia o 5 punktów - wynika z raportu Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Koniunktura w przemyśle przetwórczym w styczniu uległa dalszemu pogorszeniu, na skutek oddziaływania czynników sezonowych. Wskaźnik koniunktury zmniejszył swoją wartość w stosunku do grudnia o 5 punktów - wynika z raportu Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

W skali roku wskaźnik wzrósł o ponad 10 pkt.

"Styczeń jest kolejnym miesiącem pogarszającej się koniunktury na skutek negatywnego oddziaływania czynników sezonowych. Jednak spadki wartości wskaźnika koniunktury są mniejsze niż w grudniu, co wskazuje na słabnącą siłę ich oddziaływania. Oddziaływanie czynników cyklicznych jest w dalszym ciągu pozytywne. Optymistyczne oczekiwania przedsiębiorstw pozwalają na przewidywanie poprawy koniunktury w nadchodzących miesiącach" - napisano w raporcie IRG SGH.

Raport informuje o zmniejszeniu się stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych do poziomu 70,5 proc.

Reklama

"Pogorszenie koniunktury odnotowano w obu sektorach własnościowych, jednak w sektorze publicznym było ono większe. Jednocześnie w tym sektorze pojawiło się więcej sygnałów poprawy koniunktury w najbliższych miesiącach. Przedsiębiorstwa informują o spadku poziomu produkcji i portfela zamówień. Maleją także zamówienia eksportowe, ale znacznie wolniej. Zmniejszyło się również wykorzystanie mocy produkcyjnych. Obecnie wynosi ono 70,5 procent. Pogorszeniu koniunktury towarzyszy znaczący wzrost odsetka przedsiębiorstw, informujących o narastaniu uciążliwości barier działalności gospodarczej" - napisano.

Z raportu wynika, że przewidywania na przyszłość są optymistyczne.

"Przewidywania na najbliższą przyszłość są optymistycznie. Przedsiębiorstwa oczekują wzrostu produkcji, zamówień oraz zatrudnienia. Utrzymują się jednak obawy dotyczące pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstw oraz ogólnej kondycji gospodarki polskiej" - napisano w raporcie.

- - - - -

IBnGR: Nastroje wśród przedsiębiorców pogarszają się

Do -10,0 pkt spadł w styczniu wskaźnik bieżący badania koniunktury, mierzący nastroje wśród przedsiębiorców - wynika z raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. W grudniu ub. r. wskaźnik ten wynosił 1,9 pkt.

Jak poinformował Instytut, wskaźnik wyprzedzający koniunktury, informujący o oczekiwaniach na kolejne trzy miesiące, ukształtował się w styczniu na poziomie 15,9 pkt, wobec -0,6 pkt w grudniu ubiegłego roku.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową prowadzi badanie koniunktury gospodarczej w województwach od stycznia 2001 r. Badanie polega na comiesięcznym ankietowaniu określonej grupy podmiotów gospodarczych. Ankietowani odpowiadają na pytania dotyczące swoich odczuć związanych z ogólną sytuacją gospodarczą w województwie oraz na pytanie dotyczące sytuacji swoich firm. Pytania dotyczą między innymi poziomu produkcji, sprzedaży, zatrudnienia. Dodatkowe pytania odnoszą się do oczekiwań ankietowanych, co do zmiany sytuacji w najbliższych miesiącach.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wskaźnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »